Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Chiny: w poszukiwaniu zaginionego gazu

AdobeStock
Choć Chiny majš gigantyczne zasoby gazu łupkowego, to szukajš tańszych Ÿródeł zaspokojenia rosnšcego popytu. W 2017 r zostały drugim importerem LNG na œwiecie.

W 2017 r Państwo Œrodka kupiło za granicš ponad 38 mln ton gazu skroplonego.  Oznacza to, że Chiny wyprzedziły Koreę Płd. (37 mln ton) i stały się drugim importerem LNG na œwiecie. Najwięcej importuje Japonia - 83,5 mln t w 2017 r. Na trzy azjatyckie kluczowe gospodarki przypada 60 proc. œwiatowego zapotrzebowania na gaz skroplony. W chińskiej gospodarce gaz staje się coraz bardziej istotnym Ÿródłem produkcji energii. Wrażenie robi fakt, że w 2017 r eksport LNG do Chin zwiększył się o 50 proc.. Takiej dynamiki nie odnotował żaden innym kraj. W tym roku chińskie zapotrzebowanie wyniesie 230 mld m3. Według raportów eksperckich w 2040 r chiński popyt na gaz sięgnie 600 mld m3. Eksport zaspokoi jednš trzeciš. Na razie Chińczycy zwiększajš własne wydobycie, co ma zwišzek z politykš proekologicznš. W przemysłowych rejonach, wszystkie elektrownie majš przejœć w węgla na gaz ziemny. Rosnšcy popyt już tej zimy wymusił państwowy koncern CNOOC do wydzierżawienia dwóch pływajšcych terminali LNG. W 2017 r po raz pierwszy import gazu skroplonego do Chin był większy od zakupów gazu rurocišgowego. Producenci gazu pilnie œledzš sytuację na chińskim rynku. Obecnie głównym dostawcš jest Turkmenistan. W listopadzie 2017 r eksportował 2,2 mld m3 (1,59 mln ton) w porównaniu z 4,06 mln t które ChRL kupiła w postaci LNG.

To się jednak szybko zmieni, bo Gazprom w końcu 2019 r ma uruchomić przesył gazu rurocišgiem Siła Syberii. Będzie to 38 mld m3 rocznie przez 30 lat (na tyle opiera kontrakt podpisany w 2014 r po 10 lata negocjacji). W czwartek prezes Aleksiej Miller zapowiedział, że Rosja rozpocznie przesył gazu do Chin nowš trasš. Gazprom i CNPC podpisały w tej sprawie porozumienie. Oznacza to budowę jeszcze jednego gazocišgu z Rosji do Chin. Na razie Chińczycy kupujš LNG na giełdach gazu, co powoduje windowanie cen na rynku Południowo-Wschodniej Azji do ok. 406 dol. za 1000 m3 czyli dwa razy drożej niż œrednia cena rosyjskiego gazu rurocišgowego w Europie. Swojš szansę w chińskim rynku zobaczyli też Amerykanie. USA w 2017 r zostały trzecim eksporterem LNG do Państwa Œrodka. Wyprzedzajš Amerykanów tylko Australia i Katar.

Rosjanie na razie nie majš czym konkurować na rynku LNG. Jeden zakład Gazpromu na Sachalinie produkuje niewiele mniej niż 10 mln ton. Nowy zakład skraplania Jamal LNG wystartował w tym roku i dopiero się rozpędza.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL