Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Pięciu stanie do walki o polski atom

Bloomberg
Do końca roku PGE EJ 1 planuje ogłosić postępowanie zintegrowane, które ma wyłonić m.in. dostawcę technologii oraz finansowanie do budowy pierwszej elektrowni jšdrowej w Polsce.

Już teraz jednak wiadomo, kto weŸmie udział w tym konkursie ofert, który ma zostać ogłoszony do końca tego roku. – Zaprosimy do niego pięć konsorcjów, które odesłały już deklaracje wyrażajšce zainteresowanie udziałem w samym postępowaniu. To jest lista zamknięta – stwierdza Jacek Cichosz, prezes PGE EJ 1. Precyzuje, że znalazły się na niej podmioty z Francji, czyli występujšce razem w konsorcjum EDF i Areva, a także amerykański Westinghouse, GE Hitachi, koreańskie KEPCO oraz kanadyjskie SNC-Lavalin Nuclear, będšce właœcicielem Candu Energy.

- Nie można wykluczyć udziału kapitału chińskiego w finansowaniu naszej inwestycji – zaznaczył szef PGE EJ 1, odnoszšc się do ostatnich doniesień płynšcych z Państwa Œrodka o możliwoœci udziału tamtejszych firm w polskim projekcie jšdrowym. Zastrzegł jednak, że przy polskim projekcie jšdrowym nie będzie stosowana technologia licencjonowana wyłšcznie w Chinach.

- Na etapie kwalifikacji, które potrwajš do połowy przyszłego roku, będziemy chcieli spoœród tych podmiotów wyłonić trzy do kolejnego etapu, by już szczegółowo pracować nad kompleksowymi warunkami zamówienia stanowišcymi podstawę oferty każdego z konsorcjów – dodaje Cichosz.

Jednoczeœnie zaznacza, że liczba trzech ofert ma zapewnić konkurencyjnoœć postępowania, które uzyskało pozytywne stanowisko KE na wyłšczenie spod reżimu zamówień publicznych.

Postępowanie zintegrowane ma trwać do połowy 2019 roku.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL