Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Francja: Energetyka ma być czysta

Bloomberg
Ponad 20 mld euro zainwestuje rzšd Francji w projekty wspierajšce œrodowisko i czyste Ÿródła energii .

W sumie francuski rzšd zaplanował na lata 2018-2022 inwestycje za 57 mld euro, z czego 20 mld euro wyda na projekty branży energetycznej. Z tych 20 mld euro, 9 mld euro pójdzie na sfinansowanie programu termoizolacji budynków i budowę nowych domów klasy ekonomicznej. Natomiast na dofinansowanie OZE Paryż przeznacza 7 mld euro a 4 mld euro na przyœpieszenie przejœcia na samochody przyjazne œrodowisku - wylicza agencja Reuters.

‚Na budynki przypada 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, dlatego rzšd Francji chce zainwestować najwięcej czyli 9 mld euro w docieplenie domów. W roku będzie docieplanych 75 tysięcy budynków, co daje 375 tysięcy w cišgu pięciu lat".

Zostanš też wprowadzone mechanizmy wsparcia wymiany starych, [brudnych" aut na czyste. Państwo dofinansuje najuboższym zakup samochodów na gaz, elektrycznych lub hybrydowych. Ma to doprowadzić w całej Francji do likwidacji 10 mln starych zatruwajšcych powietrze samochodów.

Francja większoœć potrzebnego pršdu produkuje w elektrowniach jšdrowych. Ma ponad 15 proc. udział w produkcji pršdu z atomu na œwiecie. To drugi wynik po USA (34,2 proc. udziału).

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL