Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

„Globalna energia" dla Szwajcara

Laureatem tegorocznej rosyjskiej nagrody za œwiatowe osišgnięcia w dziedzinie bezpiecznej i czystej energetyki został Szwajcar Michael Grätzel. W pokonanym polu m.in. Elon Musk.

Tegorocznego laureata wybrało spoœród 10 kandydatów z tzw. krótkiej listy międzynarodowe jury pod przewodnictwem noblisty Rodney'a Johna Allan'a. I to on dziœ ogłosił zwycięzcę na konferencji prasowej w Moskwie, podała agencja Prime.

Szwajcarski chemik jest odkrywcš nowego rodzaju ogniwa słonecznego (inaczej zwane ogniwem fotowoltaicznym czy fotoogniwem) tzw. półprzewodnikowym ogniwa Grätzela. Znajduje ono zastosowanie m.in. jako trwałe i niezawodne Ÿródła energii w elektrowniach słonecznych, kalkulatorach, zegarkach, sztucznych satelitach, samochodach z napędem hybrydowym, a także w automatyce – jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory w fotometrii. Ogniwa pracujš wykorzystujšc wyłšcznie œwiatło dnia, dlatego muszš współpracować z dodatkowym Ÿródłem energii np. gazem.

Rozwišzanie szwajcarskiego chemika znacznie obniża koszty wykorzystania energii Słońca. Grätzel użył dwutlenku tytanu oraz specjalnych foto czułych substancji by znacznie poszerzyć spektrum œwiatła słonecznego (oprócz czerwieni także zieleni i błękitu), niż w większoœci współczesnych baterii słonecznych. Za swoje rozwišzanie Szwajcar zdobył już kilka nagród.

M.in. Nagrodę Bolzana (2009 r.) i Millennium Technology Prize w 2010 r. Nagroda rosyjska jest przyznawana od 2003 r. za rozwišzania zapewniajšce „efektywne wykorzystanie zasobów energetycznych i bezpieczeństwo ekologiczne na Ziemi w interesach ludzkoœci". Otrzymało je dotšd 34 uczonych z 10 krajów. Tegoroczny budżet nagrody to 39 mln rubli (2,7 mln zł). Jej wręczenie nastšpi w połowie roku podczas forum ekonomicznego w St. Petersburgu. Nagrodę wręcza prezydent Rosji.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL