Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energetyka

Analitycy: Enea drogo kupuje Bogdankę

Bloomberg
Według niektórych analityków cena zaoferowana w wezwaniu na Bogdankę jest wysoka.

Przypomnijmy, dziœ poznański koncern energetyczny poinformował o chęci zakupu 64,5 proc. akcji lubelskiej spółki proponujšc dotychczasowym akcjonariuszom cenę 67,39 zł za walor. Jeœli wezwanie się uda Enea wraz ze swojš spółkš Eena Wytwarzanie uzyska kontrolę nad 66 proc. kapitału Bogdanki.

Zdaniem Bartłomieja Kubickiego z Societe Generale, Enea zbyt dużo chce zapłacić za aktywa Bogdanki. Bo jak zauważa zaoferowana w wezwaniu cena jest prawie równa wartoœci księgowej lubelskiej kopalni.

- W sytuacji nadpodaży węgla na rynku oraz niskich cen paliwa jest to negatywne biznesowo posunięcie. Bo Enea w przeciwieństwie do PGE, które zrobiło odpis na aktywach węgla brunatnego, zamienia koszty zmienne na koszty stałe – argumentuje Kubicki. Jego zdaniem ten ruch poznańskiej spółki może jednak także wymiar polityczny.

- Lepiej kupić Bogdankę niż angażować się w Katowicki Holding Węglowy – twierdzi analityk SG.

Nie wierzy, by Enea zamierzała angażować się w KHW. Zwraca bowiem uwagę na bilans spółki, która w przypadku osišgnięcia progu 66 proc. w Bogdance i zrobienia wezwania na wszystkie akcje spółki zadłuży się jeszcze bardziej.

– Jej dług netto do EBITDA przekroczy wtedy wskaŸnik 2,5 raza, dlatego nie będzie jej stać na dodatkowe inwestycje – ocenia Kubickie.

Analityk SG zakładał, że Enea do 2020 wyda 14 mld zł, a nie jak wskazywała spółka w strategii 20 mld zł.

– Nie liczyłem nakładów opcjonalnych na zakup farm wiatrowych i aktywów ciepłowniczych – wyjaœnia Kubicki.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL