#RZECZoBIZNESIE: Andrzej Strupczewski: Elektrownie atomowe są potrzebne światu

Energii na świecie nie jest za dużo, a będzie jej coraz mniej - mówi Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Aktualizacja: 26.07.2016 19:38 Publikacja: 26.07.2016 18:35

#RZECZoBIZNESIE: Andrzej Strupczewski: Elektrownie atomowe są potrzebne światu

Foto: rzeczpospolita.tv

Czy Polska potrzebuje elektrowni atomowej?

- Elektrownie atomowe są potrzebne światu, bo energii nie jest za dużo, a będzie jej coraz mniej – przestrzega Andrzej Strupczewski.

- W przypadku Polski, polegaliśmy do tej pory wyłącznie na węglu, ale węgiel się kończy – mówi. – Zaraz z 20 istniejących kopalni tylko bardzo niewiele będzie pracowało, a większość będzie już zamknięta.

- Drugim powodem zasadniczym jest to, że chcemy mieć czyste powietrze, wodę i glebę. A to nam oferuje energia jądrowa, przy stabilnych i niskich cenach oraz dobrej technologii – podkreśla.

Alternatywą dla elektrowni jądrowej jest energia ze źródeł odnawialnych.

- Źródła odnawialne, które się często uważa za najlepsze dla nas, mają niestety podstawową wadę, a mianowicie: słońce zachodzi 365 razy w roku, a wiatr waha się od czasu do czasu i jest przerwa w dostawach – mówi Strupczewski.

Ograniczenie zużycia energii również nie wchodzi w grę.

- Będziemy energii elektrycznej potrzebować coraz więcej, a nie coraz mniej – zaznacza Strupczewski powołując się na prognozy specjalistów od rynku energii Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

- Jedynym wyjściem jest mieć elektrownie, które pracują w rezerwie, najchętniej gazowe, bo one szybko dają się uruchomić – mówi.

Priorytetem rządu wciąż są jednak elektrownie węglowe. Budowa elektrowni jądrowej ciągnie za sobą ogromne koszty, szacowane na ok. 60 mld zł. Czy taka inwestycja jest opłacalna?

- Nie możemy przeliczać tego w stosunku do mocy szczytowej, jaką wiatr, słońce czy jądrówka osiąga w wybranym momencie. Musimy przeliczać do mocy średniej w ciągu roku i uwzględniać, jak długo ta elektrownia życie – mówi Strupczewski.

– Jeżeli tak to sobie policzymy, to się okaże, że nakłady inwestycyjne na megawatogodzinę energii elektrycznej w ciągu całego życia elektrowni wiatrowej czy jądrowej wynoszą dla węgla niecałe 7 dol., dla jądrówki 17 dol., dla wiatru 36 dol., a dla fotowoltaiki 51 dol. – podkreśla.

Jak przekonuje, z tego względu elektrownia jądrowa jest zatem lepszą inwestycyjną niż na przykład wiatrowa.

Czy Polska potrzebuje elektrowni atomowej?

- Elektrownie atomowe są potrzebne światu, bo energii nie jest za dużo, a będzie jej coraz mniej – przestrzega Andrzej Strupczewski.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika