Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekonomia

Rosyjskie cyber wsparcie dla Interpolu

Fotolia
Kaspersky Lab. i Interpol przedłużyli i rozszerzyli porozumienie o współpracy. Rosjanie będš dostarczać międzynarodowej policji dane o zagrożeniach atakami cybernetycznymi.

- W szczególnoœci nowe porozumienie zakłada, że Kaspersky Lab. będzie w trybie operacyjnym dostarczać organizacji Interpol dane o nowych zagrożeniach atakami hakerskimi, które zostanš przez nas wykryte. Te informacje pomogš ekspertom ds. przestępczoœci cyfrowej szybciej i skuteczniej zapobiegać i przeciwdziałać atakom na całym œwiecie a także wykrywać grupy cyber przestępców - informuje Kaspersky Lab w komunikacie cytowanym przez agencję Prime.

Rosjanie współpracujš z Interpolem od czterech lat. W tym czasie wspólnie rozbili grupę hakerów z Azji Południowo-Wschodniej; pomogli też odkryć około 9000 serwerów, które wykorzystywali przestępcy, a także setki zarażonych wirusami stron, wœród których były portale organów państw szeregu krajów tego regionu (Azji).

Przed dwoma lat Kaspersky Lab. pomógł Interpolowi zablokować tzw. botnet Simda - sieć ponad 770 tysięcy zarażonych komputerów na całym œwiecie.

- Nowe porozumienie z Interpolem to dla Kaspersky Lab. logiczny krok w rozwoju naszej współpracy. Gwarantuje, że organy œcigania na całym œwiecie będš miały dostęp do informacji, która pomoże im w walce z zagrożeniami cybernetycznymi - skomentował Noboru Nakatani dyrektor Globalnego Kompleksu Innowacji Interpolu.

Umowa z Interpolem zbiegła się w czasie z oskarżeniami z USA wobec rosyjskiej firmy. Według The Wall Street Journal, władze Rosji zmieniły antywirus dostarczmy przez Kaspersky Lab. na amerykański rynek, tak by umożliwiło to szpiegowanie instytucji używajšcych rosyjskiego oprogramowania antywirusowego. Oprogramowanie miało umożliwiać Moskwie dostęp do amerykańskich dokumentów z adnotacjš Top Secret.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL