Początek końca tygodnia na zielono

aktualizacja: 21.04.2017, 10:16
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Na starcie piątkowej sesji warszawskie indeksy świecą mocnym kolorem zielonym. Złoty lekko się osłabia.

Pół godziny od rozpoczęcia handlu nad Wisłą WIG20 zyskuje ponad 10 punktów, czyli 0,44 proc. w porównaniu do czwartkowego zamknięcia. Wśród blue chips przewaga po stronie byków jest wyraźna, choć na czerwono świecą akcje ośmiu spółek. Najbardziej tanieje Eurocash, o 1,36 proc., do 31,96 zł. Zniżka dotknęła również walory Cyfrowego Polsatu, LPP, czy Orange. Liderem wzrostów wśród największej dwudziestki jest dziś PZU. Kurs ubezpieczyciela przekracza dziś okrągły poziom 40 zł, dokładając blisko 2 proc. do ceny z czwartkowego zamknięcia. Drożeją także walory Energi, Alior Banku, KGHM, czy CCC. Obroty na spółkach z WIG20 sięgają ponad 76 mln zł.
Piątek to kolejny dobry dzień dla akcjonariuszy świeżo upieczonego debiutanta na GPW, czyli Dino Polska. Na ten moment akcje detalisty drożeją o 2,26 proc., do 38,86 zł, jednak zaraz po otwarciu cena dotarła do poziomu 39,5 zł.
Od rana pną się do góry również indeksy małych oraz średnich spółek. mWIG40 zyskuje około 0,33 proc. i sięga poziomu 4734 punktów. sWIG80 zwyżkuje podobnie, do 16323 punktów. Spośród średnich przedsiębiorstw najwyższy wzrost notują walory Wawelu, o 2,2 proc., do 1020 zł. Na zielono świecą m.in. Forte, Kernel, ING BSK, Ciech, czy Medicalgorithmics. Na czerwono, wśród średniaków, świecą się walory tylko 13 firm, z czego najbardziej tanieje CD Projekt, następnie Comarch, Orbis, Emperia i Getin Noble.
Na europejskich parkietach dominują dziś byki. Najmocniej dają o sobie znać na parkietach w turcji, Grecji, Bułgarii i Rosji. Na przeciwległym biegunie znajdują się dziś giełdy we Francji i we Włoszech. Złoty zaczyna dziś dzień od lekkich spadków. Dolar kosztuje 3,98 zł, a euro 4,27 zł.

POLECAMY

KOMENTARZE