Wyspy Cooka to samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii na południowym Pacyfiku w Polinezji, obejmuje wyspy o tej samej nazwie. W skład Wysp Cooka wchodzi 15 atoli i wysp. Obszar wyłącznej strefy ekonomicznej wysp wynosi blisko 2 mln km kw. Morskie sanktuarium obejmie 1 900 000 km kw.

Dotychczas największy na świecie morski rezerwat utworzyły na Pacyfiku Stany Zjednoczone. Morski Pomnik Narodowy Odległych Wysp Pacyfiku (Pacific Remote Islands Marine National Monument) został formalnie powołany do życia w 2015 roku. Jest sześciokrotnym powiększeniem rezerwatu już istniejącego od 2009 roku w rejonie Mikronezji, między Wyspami Marshalla, Kiribati i Hawajami. Zajmie obszar 1,2 mln km kw., czyli czterokrotnie większy niż powierzchnia Polski. W obrębie rezerwatu zabroniona będzie działalność turystyczna, transportowa, nie wolno będzie prowadzić połowów oraz wierceń w dnie w poszukiwaniu surowców.

Oceaniczny rezerwat o powierzchni 2,3 mln km kw. tworzy Australia. Republika Malediwów ogłosiła, że całe państwo przekształci się w rezerwat po 2017 roku. Przekształcenie Malediwów w oceaniczny rezerwat pomoże temu państwu przetrwać. Jeśli zahamowane zostanie obumieranie raf koralowych, ocean przestanie niszczyć chronione przez nie wysepki. 80 proc. terytorium Republiki Malediwów znajduje się na wysokości poniżej 2 m n.p.m. Wzrost poziomu oceanu, powodowany globalnym ociepleniem, może pod koniec bieżącego stulecia osiągnąć metr. W tej sytuacji niezbędne będą działania, którym władze Malediwów samodzielnie nie podołają; natomiast statut rezerwatu spowoduje, że nadejdzie międzynarodowa pomoc finansowa i technologiczna.

Z Malediwami sąsiadują Wyspy Czagos – władze brytyjskie nadały wodom wokół tych 60 tropikalnych wysepek status rezerwatu – British Indian Ocean Territory.

Jedynie 3 proc. wód objętych jest ochroną, tymczasem konwencja o różnorodności biologicznej z 2010 roku (Nagoya w Japonii) mówi o 10 proc.