Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekologia

Jagiełło: Kowalczyk musi wrócić do polityki Lecha Kaczyńskiego

rp.pl
- Sugerowałabym, żeby (minister œrodowiska Henryk Kowalczyk) zwrócił uwagę na to, co zrobił prezydent Kaczyński, który w przypadku Puszczy Białowieskiej chciał stworzenia parku narodowego na całym obszarze puszczy - powiedziała w programie #RZECZoPOLITYCE Katarzyna Jagiełło z Greenpeace.

Jagiełło wypowiedziała się na temat nowego ministra œrodowiska. Oceniła, że nowy szef resortu będzie musiał opanować sytuację po byłym ministrze Janie Szyszko. - Minister Kowalczyk stoi przed trudnym zadaniem. Szyszko pozostawił po sobie sieć ludzi, z którymi współpracuje od dawna i to sš ludzie zajmujšcy kluczowe stanowiska. Takim testem na to, jak Kowalczyk będzie obecny w ministerstwie i w ochronie przyrody w Polsce, będzie sprawdzenie, jak na przykład ułoży sobie relację z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych, panem Konradem Tomaszewskim – powiedziała.

Jagiełło stwierdziła, że nowy minister œrodowiska powinien w swojej polityce odnieœć się do działań Lecha Kaczyńskiego. - Warto, żeby minister Kowalczyk wrócił do chlubnego dziedzictwa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. (...) Sugerowałabym, żeby zwrócił uwagę na to, co zrobił prezydent Kaczyński, który w przypadku Puszczy Białowieskiej chciał stworzenia parku narodowego na całym obszarze puszczy. Prezydent Kaczyński zebrał specjalistów, nie przejmujšc się czy sš specjalistami, którzy deklarujš poparcie dla rzšdu PiS, czy nie. Ci ludzie przygotowali zestaw ustaw dla Puszczy – podkreœliła.

 

Dodała, że Puszcza Białowieska jest skarbem Polski. - Mówimy tutaj o lesie, który jest ostatnim zachowanym, w tak dużym stopniu naturalnoœci, lasem Niżu Europejskiego - podkreœliła. Tymczasem nie powinno się - jej zdaniem – dopuœcić do planu sztucznych nasadzeń, ponieważ las naturalny ma ogromnš siłę regeneracyjnš.

Jagiełło oceniła również, że występowanie kornika w Puszczy Białowieskiej jest naturalnym zjawiskiem. Henryk Kowalczyk - zdaniem aktywistki Greenpeace - nie powinien walczyć z kornikami w tym miejscu. - Naprawdę stać nas na to, żeby docenić to, co docenia cały œwiat (...) W puszczy kornik nie jest szkodnikiem, o ile nie próbuje się tworzyć w niej intensywnych stref produkcyjnych, a naprawdę nie potrzebujemy tego robić. W puszczy potrzebujemy zachować ostatni naturalny las Niżu Europejskiego – powiedziała.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL