Babunia (Granny) oficjalnie nazywała się J2. Naukowcy przypuszczają, że urodziła się w 1911 roku. Była zatem na świecie, gdy tonął „Titanic". Schwytano ją wraz z resztą stada w 1967 roku, jednak już wówczas była za stara aby trzymać ją w niewoli. Okaz J2 wypuszczono, jednak jej poczynania śledzono, co ułatwiała charakterystyczna plama na jej ciele tuż za płetwą grzbietową. Ostatni raz widziano ją 12 października 2016 roku, a teraz Center for Whale Research oficjalnie uznało ją za zaginioną lub martwą.

Dlaczego stara orka oceaniczna budzi takie zainteresowanie naukowców? Po pierwsze Babunia była żyjącym świadectwem przeciwko trzymaniu zwierząt w niewoli. Obecnie uważa się, że orki oceaniczne żyją 50-80 lat. Najstarszą orką oceaniczną trzymaną w niewoli jest 50-letnia Lolita w Miami Seaquarium. Średni czas życia tych zwierząt w akwariach to 20-30 lat. Biolodzy i ekolodzy przekonują, że więzienie ich znacznie skraca im życie.

Po drugie Babunia stanowiła również dowód na gromadzenie się toksycznych substancji chemicznych w organizmach morskich zwierząt (chodzi o PCB — polichlorowane bifenyle). Badacze sądzą, że im starsze zwierzę, tym więcej wchłania i magazynuje takich substancji. Powoduje to m.in. zburzenia działania układu hormonalnego i rozrodczego.

Badanie orek oceanicznych pokazało jeszcze jedną zdumiewającą cechę tych zwierząt. To jeden z trzech gatunków ssaków — pozostałe to grindwal krótkopłetwy (gatunek delfina) i oczywiście człowiek — doświadczających menopauzy. Obserwowanie staruszki, która dawno przestała funkcjonować wyłącznie w kontekście reprodukcyjnym, a jednak nadal przewodzącej całemu stadu, pozwoliło na niezwykłe badania biologiczne.

Prawdopodobnie nie żyje również ostatni syn Babuni — J1 Ruffles. Ostatni raz widziano go w 2010 roku. Obecnie prawdopodobnie nie żyje już żadne z dzieci najstarszej orki, jednak naukowcy są przekonani, że w stadzie pozostały wnuki i prawnuki Babuni. Granny poświęcony jest film dokumentalny BBC o badaniach orek i menipauzy, występuje również w książce dla dzieci poświęconej tym ssakom „Klan Babuni".