Koniec czekolady? Groźna choroba zagraża kakaowcom

Jeżeli amerykańska choroba kakaowców dojdzie do Afryki, zginie 70 proc. upraw tego drzewa.

Aktualizacja: 12.04.2019 06:21 Publikacja: 12.04.2019 00:01

Przyszłość czekoladek stoi pod znakiem zapytania

Przyszłość czekoladek stoi pod znakiem zapytania

Foto: shutterstock

Z okazji przypadającego 12 kwietnia Dnia Czekolady przypominamy tekst z lutego 2018 roku.

Każda okazja jest dobra, żeby pozwolić sobie na kawałek czekolady. Jej miłośnicy nazywają ją wręcz słodkim narkotykiem. Wiemy, że poprawia nastrój, dodaje energii i zmniejsza zmęczenie. Ale czy naprawdę ma walory zdrowotne?

Jeśli jesteś fanem czekolady, to każda okazja jest odpowiednia, żeby ją zjeść. Już starożytni Majowie i Aztekowie uważali gorącą czekoladę za boski napój i używali jej jako lekarstwa. Składali nawet ofiary z czekolady swoim bogom. Trudno się więc dziwić, że nazwa „kakao” tłumaczy się jako „pokarm bogów”.

Na szczęście dzisiaj czekolada nie jest już przeznaczona tylko dla bóstw. Przysmak stał się popularny na całym świecie. Każdego roku ludzie wydają wydają na jego zakup 90 mld dol. A kwota ta ciągle rośnie.

Grzyb niszczy owoce

Rosnący popyt na czekoladę oznacza znaczne zwiększenie produkcji rolniczej wytwarzającej kakao. Niestety nie jest to takie proste, ponieważ uprawa drzew kakaowca (Theobroma cacao) jest bardzo wymagająca. Mogą one rosnąć jedynie w klimacie równikowym, czyli w strefie gorącego klimatu o małych amplitudach dobowych i rocznych temperatur. Owocują dopiero po trzech latach od zasadzenia, ale prawdziwe zbiory zaczynają się dopiero, kiedy maja one przynajmniej osiem lat. Kakaowiec owocuje jedynie przez kilka lat i jest bardzo podatny na różne choroby.

Drzewo jest niezwykle wrażliwe na wszelkie wahania temperatur lub spadki wilgotności powietrza. Ze względu na to, że rośnie w klimacie bardzo ciepłym i wilgotnym, często jest atakowane przez grzyby rodzaju Phytophthora, Moniliophthora roreri oraz Crinipellis perniciosa. Z tej grupy najgroźniejszy jest grzyb Phytophthora. Atakuje wszystkie części rośliny, niszcząc przede wszystkim owoce, które stają się czarne i bezużyteczne. Grzyb może szybko zniszczyć wszystkie drzewa rosnące na plantacji.

Obecnie choroby wywołane przez M. roreri oraz C. perniciosa dotykają jedynie tropikalnych obszarów w Ameryce Południowej. Naukowcy ostrzegają jednak, że jeżeli grzyby przeniosą się w wyniku niekontrolowanego przewozu roślin do Afryki, wyginie nawet 70 proc. upraw kakaowców na świecie. A to będzie oznaczać, że nasza ulubiona czekolada stanie się wspomnieniem lub co najmniej bardzo, bardzo drogim rarytasem.

Prawdziwy skarb dla organizmu

Chociaż jedzenie słodyczy nie jest zalecane przez lekarzy, czekolada spożywana w rozsądnych ilościach stanowi wyjątek. Zawiera magnez wspomagający przewodnictwo komórek nerwowych, teobrominę pobudzającą nerki, żelazo niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, flawonoidy będące antyutleniaczami zwiększającymi odporność na infekcje oraz niacynę odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego.

Jednym słowem czekolada jest prawdziwym skarbem dla naszego organizmu. Pod jednym wszakże warunkiem, że jest to jedynie czekolada gorzka. Tylko ona zawiera bowiem od 70 proc. do 95 proc. miazgi kakaowej zmieszanej z niewielką ilością cukru. Tak lubiana przez dzieci czekolada mleczna ma maksymalnie 30 proc. miazgi kakaowej i znacznie więcej cukru. Jest bardziej kaloryczna i zawiera wiele złych substancji wzmacniających smak. Najmniej na nazwę „czekolada” zasługuje słodki produkt nazywany białą czekoladą. Praktycznie nie zawiera miazgi kakaowej, nie posiada żadnych wartościowych składników i jest wypełniona masłem kakaowym lub utwardzanym tłuszczem roślinnym.

Należy pamiętać, że czekolada jest bardzo szkodliwa dla naszych czworonożnych przyjaciół. Średniej wielkości psa (ok. 1,5 kg) może zabić zjedzenie 1,5 tabliczki gorzkiej czekolady. Przewody pokarmowe psów są bowiem niezwykle wrażliwe między innymi na zawartą w czekoladzie teobrominę i kofeinę.

Czekolada jest także zabójcza dla kotów, papug i królików. Zawarta w ziarnach kakaowca teobromina jest wolno metabolizowana przez te zwierzęta. Może się zatem odkładać przez długi czas, aż któregoś dnia osiąga wartość krytyczną dla życia naszych pupili.

Z okazji przypadającego 12 kwietnia Dnia Czekolady przypominamy tekst z lutego 2018 roku.

Każda okazja jest dobra, żeby pozwolić sobie na kawałek czekolady. Jej miłośnicy nazywają ją wręcz słodkim narkotykiem. Wiemy, że poprawia nastrój, dodaje energii i zmniejsza zmęczenie. Ale czy naprawdę ma walory zdrowotne?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków