Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekologia

Pacyfik: Do końca wieku wyginie 80 proc. gatunków ryb?

Stock.adobe.com
Nawet 80 proc. gatunków ryb żyjšcych w wodach oceanu wokół położonych na Pacyfiku wysp może wyginšć do końca wieku - alarmujš badacze zwišzani z Programem Nereus prowadzonym przez Nippon Foundation. O sprawie pisze amerykański "Newsweek".

Wody w rejonie wysp pacyficznych majš być w najbliższych dziesięcioleciach szczególnie narażone na zmiany klimatu. Już dziœ sš to najcieplejsze wody oceaniczne na œwiecie.

- W zwišzku ze zmianami klimatycznymi wody oceaniczne w tym rejonie będš jeszcze cieplejsze, mniej natlenione bardziej kwaœne i mniej obfite w plankton, który jest podstawš oceanicznego łańcucha pokarmowego - mówi Rebecca Asch, główna autorka raportu ws. zagrożenia fauny oceanicznej w rejonie Pacyfiku.

Asch dodaje, że wyginšć może od 50 do 80 proc. gatunków ryb żyjšcych dziœ w tych wodach.

Autorzy raportu przypominajš, że ryby w diecie mieszkańców wysp pacyficznych sš Ÿródłem ponad 20 proc. białka zwierzęcego - a w niektórych krajach nawet 50 proc. białka w diecie pochodzi z konsumpcji ryb.

Współautor raportu Gabriel Reygondeau podkreœla, że organizmy żyjšce w oceanie nie będš miały wystarczajšco dużo czasu, by przystosować się do rosnšcej temperatury wody w zwišzku z tempem zmian klimatycznych. - Wiele gatunków albo wyginie, albo przeniesie się w rejon zachodniego Pacyfiku zmniejszajšc bioróżnorodnoœć wód w tym rejonie - tłumaczy.

Do końca wieku temperatura wód w rejonie wysp pacyficznych ma zwiększyć się nawet o 4 stopnie Celsjusza.

ródło: Newsweek

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL