Ekologia

Nazwał osę na cześć bohatera Harry'ego Pottera

University of Auckland
Biolog z Nowej Zelandii nazwał nowy gatunek osy na imieniem arcywroga Harry'ego Pottera - Luciusa Malfoy'a.

Tom Saunders z Uniwersytetu w Auckland, który książki o "Harrym Potterze" czytał, odkąd skończył 10 lat, nazwał odkryty przez siebie gatunek nieżądlącej osy Lusius malfoyi.

- Ludzie postrzegają osy jako złoczyńców, "złych facetów". Ale prawda jest taka, że większość gatunków os jest albo neutralnych, albo wręcz pożytecznych z punktu widzenia ludzi. Tak jak Lucius Malfoy został ułaskawiony po tym jak opuścił grono sojuszników Voldemorta. Proszę ludzi by ułaskawili osy, aby przywrócić im reputację interesujących, ważnych istot - powiedział Saunders w rozmowie z CNN.

Lucius, ojciec Draco Malfoy'a z serii książek o Harrym Potterze początkowo należy do grona sojuszników Lorda Voldemorta, głównego negatywnego bohatera serii, ale ostatecznie porzuca go, by ratować własną rodzinę a jego występki zostają mu wybaczone.

Saunders podkreśla, że nadając gatunkowi osy nazwę rodem ze świata popkultury, chciał zwrócić uwagę na zagrożenie dla przetrwania os na Nowej Zelandii.

Spośród 30 tys. gatunków os znanych człowiekowi, większość - wbrew stereotypowemu postrzeganiu ich - nie żądli, odgrywa natomiast pozytywną rolę ograniczając liczbę szkodników pasożytujących na roślinach.

- Problemem jest brak informacji. Nie wiemy jakie gatunki mamy, jak wiele może ich być, więc nie obejmujemy ich planami ochrony środowiska. Grozi nam to, że stracimy wiele gatunków os nawet o tym nie wiedząc - mówi Saunders.

Źródło: CNN

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL