Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekologia

Nazwał osę na cześć bohatera Harry'ego Pottera

University of Auckland
Biolog z Nowej Zelandii nazwał nowy gatunek osy na imieniem arcywroga Harry'ego Pottera - Luciusa Malfoy'a.

Tom Saunders z Uniwersytetu w Auckland, który ksišżki o "Harrym Potterze" czytał, odkšd skończył 10 lat, nazwał odkryty przez siebie gatunek nieżšdlšcej osy Lusius malfoyi.

- Ludzie postrzegajš osy jako złoczyńców, "złych facetów". Ale prawda jest taka, że większoœć gatunków os jest albo neutralnych, albo wręcz pożytecznych z punktu widzenia ludzi. Tak jak Lucius Malfoy został ułaskawiony po tym jak opuœcił grono sojuszników Voldemorta. Proszę ludzi by ułaskawili osy, aby przywrócić im reputację interesujšcych, ważnych istot - powiedział Saunders w rozmowie z CNN.

Lucius, ojciec Draco Malfoy'a z serii ksišżek o Harrym Potterze poczštkowo należy do grona sojuszników Lorda Voldemorta, głównego negatywnego bohatera serii, ale ostatecznie porzuca go, by ratować własnš rodzinę a jego występki zostajš mu wybaczone.

Saunders podkreœla, że nadajšc gatunkowi osy nazwę rodem ze œwiata popkultury, chciał zwrócić uwagę na zagrożenie dla przetrwania os na Nowej Zelandii.

Spoœród 30 tys. gatunków os znanych człowiekowi, większoœć - wbrew stereotypowemu postrzeganiu ich - nie żšdli, odgrywa natomiast pozytywnš rolę ograniczajšc liczbę szkodników pasożytujšcych na roœlinach.

- Problemem jest brak informacji. Nie wiemy jakie gatunki mamy, jak wiele może ich być, więc nie obejmujemy ich planami ochrony œrodowiska. Grozi nam to, że stracimy wiele gatunków os nawet o tym nie wiedzšc - mówi Saunders.

ródło: CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL