Antarktyda: Góra lodowa jak cztery Walie

aktualizacja: 12.07.2017, 13:02
Foto: AFP

Jedna z największych gór lodowych w historii oderwała się od Antarktydy - informuje BBC. Ogromna bryła lodu ma powierzchnię 6 tys. kilometrów kwadratowych. To cztery razy więcej niż wynosi terytorium Walii.

REDAKCJA POLECA
06.07.2017
Jak udomowiono dzikiego kota?
05.06.2017
Arktyczne kratery ocieplają klimat
13.01.2017
Przesuwają stację na lodzie
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Oderwanie się góry lodowej od Antarktydy zaobserwował amerykański satelita.

Naukowcy od dawna spodziewali się jej oderwania od kontynentu w związku z powiększającą się szczeliną na Lodowcu Szelfowym Larsena.

Ogromna góra lodowa nie będzie poruszać się bardzo szybko w najbliższym czasie - podkreślają naukowcy.

Musi jednak być monitorowana, ponieważ prądy morskie i wiatry mogą skierować ją na północ od Antarktydy, gdzie stanowiłaby zagrożenie dla statków.

Największą górą lodową zaobserwowaną od czasu, gdy możemy korzystać ze zdjęć satelitarnych była góra B-15, która oderwała się od Antarktydy w 2000 roku. Tamta góra miała 11 tys. kilometrów kwadratowych. Po sześciu latach jej resztki minęły Nową Zelandię.

W 1956 roku lodołamacz US Navy natknął się na obiekt o powierzchni 32 tys. kilometrów kwadratowych - to więcej niż wynosi powierzchnia Belgii.

Komentarz dnia
Żródło: BBC

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE