Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekologia

Pomidory jak pelargonie

123RF
Tej wiosny warto poeksperymentować, w skrzynce na balkonie, zamiast tradycyjnych pelargonii, posadzić ziemniaki, pomidory albo cukinię, ponieważ każda przestrzeń jest dobra do założenia ogrodu.

Przekonuje o tym dr inż. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jego zdaniem, balkony to œwietne miejsce do tworzenia ogrodów. Pomagajš w tym nowoczesne donice, systemy automatycznego nawadniania, drenaże, konstrukcje, po których roœliny się pnš. Na balkonach można tworzyć miniaturowe zielone dachy czy ogrody wertykalne na œcianach.

Na balkonach z powodzeniem można wysadzać roœliny wieloletnie - byliny, krzewy liœciaste i pnšcza. Ich oferta w sprzedaży jest bogata. Na nasłoneczniony balkon idealnie nadajš się takie byliny jak: rudbekie, goŸdziki czy krwawniki. Warto posadzić też uwielbianš przez koty, kwitnšcš przez cały sezon i mało wymagajšcš kocimiętkę. Œwietnie towarzyszyły im będš trawy ozdobne - trzcinniki, kostrzewy czy miskanty, które muszš być wysadzane w większych donicach, zapewniajšcych im lepsze warunki wzrostu.

Balkon jest idealnym miejscem do wysadzania jednorocznych i wieloletnich roœlin ziołowych takich jak bazylia, majeranek, lubczyk czy oregano. Większoœć z nich wymaga słońca, jednak niezawodna, jadalna, prozdrowotna i efektowna mięta uroœnie też w cieniu. Oprócz walorów użytkowych jest atrakcyjnš roœlinš ozdobnš, która podczas kwitnienia jest chętnie odwiedzana przez owady.

Znakomicie sprawdzajš się na balkonie sukulenty, roœliny lubišce stanowiska suche i słoneczne, praktycznie nie wymagajšce podlewania. Polecane sš szczególnie dla osób często podróżujšcych. Najpopularniejszymi z nich sš rojniki i rozchodniki. Dobrym rozwišzaniem sš także jednoroczne tulipany, ale trzeba pamiętać o tym, by wysadzić je jeszcze jesieniš.

- Trudno mówić o przestrzeni, która nie nadaje się do założenia ogrodu. Można założyć go w klimacie okołobiegunowym, podzwrotnikowym czy równikowym, w centrum miasta, małym miasteczku, wsi, ale też na balkonie. Moim zdaniem nieważny jest efekt końcowy, ale sam proces tworzenia, który rozwija, odpręża i ma funkcje terapeutyczne - wyjaœnia dr inż. Mariusz Antolak.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL