Resort rodziny popiera inicjatywę podjęcia działań na rzecz wspierania małoletnich wychowanków pieczy zastępczej w przygotowaniu ich do dorosłego życia. Ministerstwo podziela opinię o niespójności przepisów prawa regulujących proces usamodzielniania i popiera postulat stworzenia tej samej siatki pojęciowej i ujednolicenia zasad przyznawania pomocy dla wszystkich grup osób usamodzielnianych, bez względu na to, na podstawie jakiej ustawy następuje ich usamodzielnienie, jednak zwraca uwagę na potrzebę uwzględnienia ich sytuacji osobistej, zwłaszcza w kontekście przyczyn umieszczania w poszczególnych instytucjach i istniejących relacji rodzinnych wychowanka.

W odpowiedzi na wystąpienie rzecznika podsekretarz stanu Bartosz Marczuk informuje, że przedstawione przez RPD propozycje zmian zostaną poddane gruntownej analizie i uwzględnione w tworzeniu założeń do nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Przypomnijmy - zalecenia zespołu do spraw usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, schronisk dla nieletnich, zakładów poprawczych, który kilka miesięcy temu powołał rzecznik praw dziecka, mówią m.in. o tym, co należy zrobić, aby dzieci pozbawione możliwości wychowania w rodzinie biologicznej miały lepszy start w dorosłym życiu, po ukończeniu pełnoletności.

- Konieczna jest korekta obowiązujących przepisów, szczególnie tych zawartych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustalenie standardów wykonywania zadań w tym zakresie przez powiaty, a także ustalenie standardów pracy placówek w ww. zakresie, jako podmiotów realizujących bezpośrednio z dziećmi zadania procesu usamodzielniania wychowanków - wylicza Marek Michalak.

Wytyczne rzecznika, choć adresowane przede wszystkim do instytucji wspierających dzieci, mogą także być stosowane  przy ustalaniu zasad usamodzielniania dzieci wychowujących się w rodzinnej pieczy zastępczej.