Trwają ostatnie prace nad nową podstawą programową „Wychowania do życia w rodzinie" dla szkół ponadpodstawowych.

Instytut Ordo Iuris zwraca uwagę, że choć z projektu resortu edukacji zniknęły wcześniejsze propozycje realizujące postulaty LGBT i wytyczne Konwencji Stambulskiej, szereg organizacji prorodzinnych ma zastrzeżenia wobec zaproponowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projektu podstawy programowej. Ich zdaniem poddana konsultacjom społecznym podstawa w niedostatecznym zakresie ukazuje rolę i znaczenia małżeństwa.

W petycji do MEN (można ją podpisać do 18 sierpnia), Ordo Iuris zwraca uwagę na problem marginalizacji instytucji małżeństwa, podczas gdy przywrócenie mu właściwej pozycji w programie nauczania jest nie tylko wymogiem konstytucyjnym, ale również wymogiem obecnych czasów. Właściwe rozumienie i nadanie mu odpowiedniej rangi jest niezwykle istotne w obliczu obecnego kryzysu rodziny, ciągłego wzrostu liczby rozwodów i spadku zawieranych małżeństw.

Dlatego Instytut apeluje o modyfikację treści podstawy programowej, tak by "konsekwentnie afirmowała małżeństwo i ukazywała faktyczną rolę tej wspólnoty". - Małżeństwo rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny stanowi fundament życia rodzinnego, dlatego marginalizowanie tego zagadnienia w programie jest co najmniej niezrozumiałe i budzi poważne obawy – czytamy w petycji.