Przedszkole ma prawo do pełnej dotacji na niepełnosprawnego ucznia

Przyznana kwota nie była powiększona o sumę przewidzianą na wsparcie niepełnosprawnego ucznia.

Aktualizacja: 08.06.2018 06:54 Publikacja: 08.06.2018 06:20

Przedszkole ma prawo do pełnej dotacji na niepełnosprawnego ucznia

Foto: AdobeStock

12 grudnia 2017 r. jeden z uczniów niepublicznego przedszkola uzyskał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu autyzmu.

Ale gdy w styczniu 2018 r. przedszkole otrzymało przelew z dotacjami na uczniów, okazało się, że brakuje zwiększonej kwoty na to dziecko.

Prowadząca przedszkole wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Zarzuciła naruszenie przepisów ustawy z 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.

Burmistrz wyjaśnił, że ponieważ orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zostało wydane 12 grudnia 2017 r., uczeń nie został ujęty jako dziecko z autyzmem w informacji oświatowej, sporządzonej na 30 września 2017 r. A ponieważ wskutek tego nie został uwzględniony w wysokości subwencji oświatowej, przyznanej gminie, przedszkole nie mogło otrzymać na niego pełnej dotacji. Niepubliczne przedszkole otrzymuje bowiem dotację na ucznia niepełnosprawnego, jeżeli przewidziano na tego ucznia kwotę w oświatowej subwencji ogólnej dla gminy.

Stanowisko burmistrza jest nieprawidłowe – orzekł WSA. Organ nie może się powoływać na to, że otrzymana przez gminę kwota subwencji ogólnej nie wystarcza na wypłatę dotacji na niepełnosprawnego ucznia w pełnej kwocie. Byłoby wtedy niemożliwe uzyskanie jej na ucznia, którego niepełnosprawność została stwierdzona między okresami sprawozdawczości, a więc pomiędzy 30 września danego roku i 30 września roku następnego. Z przepisu (art. 17 ust. 3) ustawy o finansowaniu zadań oświatowych) wynika jednoznacznie, że niepubliczne przedszkole otrzymuje dotację z budżetu gminy na każdego ucznia, w wysokości odpowiadającej ich rzeczywistej liczbie w chwili przekazywania dotacji – a nie tylko na uczniów ujętych w systemie informacji oświatowej. Uznanie, że dotacja jest udzielana wyłącznie na uczniów ujętych w systemie informacji oświatowej, prowadziłoby do naruszenia zasady wynikającej ze wspomnianego przepisu.

Zgodnie z uzasadnieniem wyroku WSA podawana przez szkołę w terminie do 30 września poprzedzającego roku planowana liczba uczniów służy jedynie do planowania wysokości dotacji na następny rok. Nie może być natomiast wykorzystywana jako podstawa obliczenia dotacji należnej. Regulacje, mające zapewnić jednostkom samorządowym odpowiednie zaplanowanie środków w swoich budżetach, nie wykluczają możliwości udzielenia dotacji w sytuacji, gdy w ciągu roku szkolnego zwiększa się liczba uczniów w przedszkolu, czy też jeden z nich uzyskuje orzeczenie o niepełnosprawności. Gmina może wnioskować o zwiększenie subwencji oświatowej, może też sfinansować to zadanie z własnych środków. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt:I SA/Bl 185/18

12 grudnia 2017 r. jeden z uczniów niepublicznego przedszkola uzyskał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu autyzmu.

Ale gdy w styczniu 2018 r. przedszkole otrzymało przelew z dotacjami na uczniów, okazało się, że brakuje zwiększonej kwoty na to dziecko.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP