Pierwszym punktem w programie była XIV Powiatowa Konferencja Pedagogów, na której Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w swoim wystąpieniu postawił następujące pytanie: „Prawa dziecka – fikcja, czy rzeczywistość?".

W siedzibie ośrodka zgromadziło się wiele osób, które na co dzień pracują z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych: dr Artur Doliński zwrócił uwagę jak „Istotny jest kontekst relacji w przestrzeni praw człowieka", a Agnieszka Król-Stępień, dyrektor ośrodka w Szklarach mówiła o swoich doświadczeniach w rolach, jakie przyszło jej pełnić: nauczyciela, wychowawcy, matki.

Rzecznik Praw Dziecka przypomniał jak wyglądała rzeczywistość najmłodszych polskich obywateli zanim pojawiła się Konwencja o prawach dziecka, podkreślił jak wielkie zasługi na polu kształtowania postaw wobec dzieci miał Janusz Korczak, którego „pedagogika dialogu" nadal silnie oddziałuje na kolejne pokolenia nauczycieli i wychowawców. - Jesteśmy na dobrej ścieżce, która jest umocniona fundamentem pedagogiki Korczaka. Z prawami dziecka na przestrzeni 27 lat jest lepiej, ale nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być jeszcze lepiej. Są takie płaszczyzny, gdzie coś jeszcze nie domaga i wymaga poprawy. Dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi wymagają większej troski, szczególnego wsparcia i szczególnego zrozumienia – mówił RPD.

Marek Michalak odwołując się do tytułowego pytania – prawa dziecka: fikcja, czy rzeczywistość? - przywołał zarówno statystyki policyjne, jak i szereg inicjatyw Rzecznika, m.in.: wprowadzenie zakazu bicia dzieci, dopracowanie procedury Niebieskiej Karty dla pedagogów, czy ostatnie nowe przepisy, które wejdą w życie w lipcu br., a jasno wprowadzają obowiązek reagowania na przemoc wobec dzieci. - Jak obserwator przemocy wobec dzieci, statystyczny „Kowalski" z wiedzą, że dziecko jest maltretowane nic nie zrobi, będzie podlegać karze do 3 lat więzienia – podkreślił Marek Michalak.

Kim jest Rzecznik?

Na spotkaniu z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci nie mogło zabraknąć występów artystycznych – od radosnego śpiewu po energetyczny pokaz breakdance. Znalazł się też czas na rozmowę o prawach najmłodszych obywateli, oraz odpowiedź na wiele szczegółowych pytań dotyczących sposobu wyboru Rzecznika Praw Dziecka i codziennej pracy.