Ma przybyć miejsc w żłobkach, ale kosztem komfortu dzieci

aktualizacja: 05.05.2017, 08:00
Foto: Fotolia

Więcej dzieci będzie przebywać w żłobku pod opieką jednej osoby. Zmiana dotyczy maluchów po ukończeniu drugiego roku życia.

Pracownicy żłobków organizują protest. Ma się odbyć 13 maja w Warszawie. Powodem są zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, których projekt opracowało Ministerstwo Rodziny. W założeniu mają się przyczynić do zwiększenia liczby miejsc w żłobkach i obniżenia czesnego. Zdaniem opiekunów – kosztem dzieci.

Sprzeciw budzą zwłaszcza zmiany dotyczące liczby dzieci przebywających pod opieką jednej osoby. Obecnie opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym może mieć pod opieką ośmioro dzieci, gdy w grupie jest dziecko niepełnosprawne lub które nie ukończyło pierwszego roku życia – pięcioro. Po zmianach mógłby się zajmować dziesięciorgiem dzieci, gdyby miały ukończony drugi rok życia. Opiekunowie postulują zaś, aby liczbę dzieci zmniejszyć do pięciorga. Chcemy wychowywać dzieci, a nie ich doglądać – argumentują.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję plus na pół roku z RABATEM 33%
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE