Andrzej Duda podjął decyzję ws. reformy oświaty

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o podpisaniu ustaw wprowadzających reformę edukacji. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników.

Aktualizacja: 09.01.2017 14:11 Publikacja: 09.01.2017 13:15

Andrzej Duda podjął decyzję ws. reformy oświaty

Foto: PAP, Wojciech Pacewicz

Reforma polskiej szkole jest niezbędna i powinna być wprowadzona jak najszybciej - powiedział  prezydent.

"Każdy rok, w którym polskiej szkoły nie naprawiamy, w której nie poprawiamy tego nie najlepiej funkcjonującego systemu, jest rokiem ze stratą dla tych dzieci i dla tej młodzieży, która przez szkołę przechodzi" - wyjaśnił Andrzej Duda.

"Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny - dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców" - podkreślił prezydent.

Dodał, że nigdy nie miał "żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany". "Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo - potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach" - dodał Duda.

W grudniu Sejm uchwalił ustawę Prawo oświatowe. Zmienia ona strukturę szkół: w miejsce obecnie istniejących szkół powstaną 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe (zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe). Gimnazja zostaną zlikwidowane. Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018.

Co się nie podobało prezydentowi

3-klasowe gimnazjum i 3-klasowe liceum były szkołami, w których edukacja trwała zbyt krótko, a 4-klasowe liceum było postulatem powszechnym - mówił Andrzej Duda informując o swej decyzji o podpisaniu ustaw ws. reformy edukacji.

"Myślę, że wielu, wielu rodziców, takich których dzieci skończyły już szkołę w ciągu ostatnich lat, czy też są w tej chwili w szkole, czy będą w niej - również nie miało wątpliwości, że zarówno 3-klasowe gimnazjum, jak i 3-klasowe liceum były szkołami, w których edukacja trwała zbyt krótko" - powiedział prezydent. Według niego, w 3-letnich szkołach w praktyce nauka trwała tylko dwa lata lub maksymalnie dwa i pół roku. Dodał, że 4-klasowe liceum było postulatem powszechnym.

Mówiąc o wprowadzanej reformie zaznaczył, że wśród rodziców i nauczycieli "pojawiło się bardzo wiele wątpliwości, znaków zapytania, które w efekcie przerodziły się także w słowa zwątpienia, a także protesty".

Przypomniał, że przyjmował w Pałacu Prezydenckim delegacje Związku Nauczycielstwa Polskiego, rozmawiał także z rodzicami, którzy wyrażali niepokój. Poinformował także, że na temat reformy rozmawiał również kilkakrotnie z minister edukacji Anną Zalewska.

"Znam to z autopsji jako mąż nauczycielki"

Prezydent podkreślił, że trzeba uczynić wszystko, aby polska szkoła stworzyła nauczycielom możliwości rzeczywistego wychowania dzieci. "Rodzice, a czasem i sami nauczyciele podkreślają: dzisiaj polska szkoła może uczy, choć wielu mówi, że nie najlepiej - bo takie nauczyciele też i mają warunki - ale z pewnością nie wychowuje, a w każdym razie wychowuje bardzo rzadko" – powiedział Duda. Dodał, że rola wychowawcza szkoły jest bardzo istotna.

Prezydent mówił też m.in. że nie ma żadnych wątpliwości, że oczekiwanie na wprowadzenie czteroklasowego liceum jest powszechne. Dodał, że chce, by reforma została przeprowadzona jak najsprawniej, a wszelkie dotkliwości związane ze zmianami w jak najmniejszym stopniu wpływały na sytuację dzieci, rodziców i nauczycieli.

Duda zwrócił szczególną uwagę na dzieci. "Ogromnie chciałbym, aby polski system edukacyjny kształcił dobrze, sprawnie, w tym znaczeniu, aby nasze dzieci miały jak najlepsze możliwości i warunki nauki, aby nasze dzieci mogły zrealizować w ramach szkoły swoje uzdolnienia, a więc aby szkoła na te uzdolnienia zwracała uwagę, aby nauczyciel miał czas dla poszczególnego ucznia, aby pochylić się także nad jego potrzebami, aby miał czas także wtedy, kiedy trzeba, na tę indywidualną pracę z uczniem i zwrócenie uwagi na jego problemy" – powiedział prezydent.

Dodał, że nie ma żadnych wątpliwości, że polscy nauczyciele chcą jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, ani że zdecydowana większość z nich wykonuje swoją pracę z powołania. "Pracę, która - jak doskonale wiemy - nie jest najlepiej w Polsce wynagradzana. Są to ludzie, którzy bardzo często poświęcają się i poświęcają także wolny czas swoich rodzin na przygotowanie się do zajęć, na sprawdzenie kartkówek i sprawdzianów. Znam to także z autopsji jako mąż nauczycielki. Wiem, że tak wygląda praca rzetelnego nauczyciela" – powiedział Duda.

Reforma edukacji - kalendarium zmian

1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów  Reforma przewiduje też powrót do 4-letnich liceów i 5-letnich techników.

Na mocy dwóch ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe obecne, 6-letnie szkoły podstawowe staną się 8-letnimi szkołami podstawowymi, podobnie 3-letnie licea ogólnokształcące stają się 4-letnimi liceami, a 4-letnie technika stają się 5-letnimi technikami. W systemie edukacji pojawią się dwustopniowe szkoły branżowe.

Gimnazja funkcjonujące w zespołach szkół ze szkołą podstawą lub liceum ogólnokształcącym zostaną włączone do tych szkół. Gimnazja funkcjonujące samodzielnie mogą zostać przekształcone w szkoły podstawowe, licea, technika, szkoły branżowe lub zlikwidowane; decyzję podejmą gminy.

Szczegółowe kalendarium zmian systemu edukacji:

- do 31 marca 2017 r. - rady gmin muszą podjąć uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju; wcześniej muszą uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty, ma on 21 dni na wydanie opinii

- do 15 maja 2017 r. - dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej musi pisemnie poinformować nauczycieli o zmianach organizacyjnych wynikających z wygaszania lub przekształcania szkoły, w tym na temat dalszego ich zatrudnienia, przeniesienia w stan nieczynny lub rozwiązania z nim stosunku pracy.

- od 1 września 2017 r. - rozpoczyna się przekształcanie 6-letnich szkół podstawowych w 8-letnie, a zasadniczych szkół zawodowych w 2-letnie szkoły branżowe I stopnia; nie ma I klas w gimnazjach, jest nowa podstawa programowa w klasach I, IV i VII szkół podstawowych oraz I klasach szkół branżowych

- od 1 września 2018 r. w gimnazjach nie ma klas I i II

- wiosna 2019 r. ostatni egzamin gimnazjalny dla uczniów III klas gimnazjów; pierwszy egzamin ósmoklasisty (składać się na niego będą trzy obowiązkowe egzaminy z języka polskiego, języka obcego i matematyki).

- wyniki egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty będą miały wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej szkoły średniej. W 2019 r. o przyjęcie do tych szkół równolegle ubiegać się będą dwa pełne roczniki uczniów: ostatni rocznik uczący się w gimnazjach i pierwszy kończący 8-letnią szkołę podstawową.

- od 1 września 2019 r. - ruszają 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika (uczyć się w nich będą uczniowie po 8-letniej podstawówce, w tym samym czasie w równoległych klasach będą uczniowie po gimnazjach; ich liceum nadal będzie 3-letnie, a technikum 4-letnie)

- 1 września 2019 r. - z systemu edukacji znikają gimnazja

- wiosna 2022 r. - ostatni raz w liceach przeprowadzana jest matura na "starych zasadach"

- wiosna 2022 r. - pierwsze egzaminy ósmoklasisty w nowej formule (do trzech egzaminów z języka polskiego, języka obcego i matematyki dojdzie jeszcze jeden z przedmiot do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii)

- wiosna 2023 r. - maturę zdawać będzie pierwszy rocznik abiturientów, którzy uczyli się w 4-letnim liceum oraz ostatni rocznik, który uczył się w 4-letnim technikum

- wiosna 2024 r. - maturę zdawać będzie drugi rocznik abiturientów z 4-letniego liceum oraz pierwsze roczniki z 5-letniego technikum i szkoły branżowej II stopnia.

Reforma polskiej szkole jest niezbędna i powinna być wprowadzona jak najszybciej - powiedział  prezydent.

"Każdy rok, w którym polskiej szkoły nie naprawiamy, w której nie poprawiamy tego nie najlepiej funkcjonującego systemu, jest rokiem ze stratą dla tych dzieci i dla tej młodzieży, która przez szkołę przechodzi" - wyjaśnił Andrzej Duda.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego