Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

USA zamykajš drzwi przed Polskš. Barack Obama nie spotka się z Andrzejem Dudš

AFP
W Stanach prezydent Duda nie spotka się z żadnym ważnym amerykańskim politykiem. Od biznesu też wieje chłodem.

Takich wstrzšsów w stosunkach polsko-amerykańskich nie było od blisko 30 lat. Ich najważniejszym powodem jest spór o Trybunał Konstytucyjny. W USA Sšd Najwyższy to œwiętoœć – stšd tak ostra reakcja Amerykanów na to, co uważajš za zamach na uprawnienia polskiej władzy sšdowniczej.

Ale problem zaczyna obejmować też stosunki gospodarcze. – Czołowe amerykańskie firmy wstrzymujš nowe inwestycje, panuje nastrój niepewnoœci, jak daleko może zajœć ten polityczny kryzys – mówiš „Rz" Ÿródła dyplomatyczne w Waszyngtonie.

Amerykanie od wielu miesięcy sygnalizowali polskim władzom, że spór o Trybunał bardzo negatywnie wpłynie na stosunki polsko-amerykańskie. Bez skutku. 11 marca „Rzeczpospolita" ujawniła, że starania naszych dyplomatów o spotkanie Andrzeja Dudy z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamš mogš się skończyć porażkš.

Nasza informacja nie tylko się potwierdziła – opublikowany przez Kancelarię Prezydenta program rozpoczynajšcej się we wtorek wizyty głowy państwa w USA w ogóle nie przewiduje rozmów z istotnymi przedstawicielami Białego Domu i Kongresu. Andrzej Duda ma się spotkać tylko z jednym z 435 członków Izby Reprezentantów, republikaninem z New Jersey Chrisem Smithem. I tylko dlatego, że należy on do koła polskiego w amerykańskim parlamencie.

Za to kilka dni póŸniej przywódca Komitetu Obrony Demokracji (KOD) Mateusz Kijowski będzie rozmawiał w Waszyngtonie z przedstawicielami Departamentu Stanu i Kongresu w ramach wizyty zorganizowanej przez wpływowy amerykański think tank Freedom House.

Trudno o bardziej wyraŸny znak, że amerykańska administracja postanowiła pójœć tropem opublikowanego parę dni temu miażdżšcego komentarza „The New York Times" – najbardziej wpływowej gazety w USA.

„Jednš z tragedii narastajšcego kryzysu konstytucyjnego w Polsce jest to, że ujawnia stopień, w jakim prawicowi liderzy nie rozumiejš podstaw demokracji. Otwarcie odrzucajšc wyrok Trybunału Konstytucyjnego, polskiego najważniejszego sšdu [high court], rzšdzšca partia PiS w praktyce postawiła się ponad prawem, w swoim marszu ku autorytarnej władzy ignorujšc apele, ostrzeżenia i oficjalne opinie USA i UE" – uważa gazeta.

Andrzej Duda będzie uczestniczył w szczycie nuklearnym w Waszyngtonie razem z 61 innymi przywódcami. Zdecydowana większoœć z nich, podobnie jak Polak, weŸmie udział jedynie we wspólnej kolacji w Białym Domu. Ale spotkanie z Obamš byłoby czymœ naturalnym nieco ponad trzy miesišce przed warszawskim szczytem NATO.

– Obama do Warszawy przyjedzie, ale Stany Zjednoczone oczekujš, że do tego czasu spór o Trybunał Konstytucyjny zostanie rozwišzany. Nie chcš, aby warszawski szczyt, zamiast być wyrazem jednoœci sojuszu wobec radykalizmu islamskiego i agresywnej Rosji, stał się arenš sporu o przestrzeganie demokracji przez same kraje NATO – mówiš Ÿródła dyplomatyczne w Waszyngtonie. – Inaczej jak mamy przekonywać Kreml, aby wycofał się z budowy autorytarnego państwa – dodajš zastrzegajšcy sobie anonimowoœć dyplomaci.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL