Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Prezydent spotka się z burmistrzem Jersey City. I zbiera krytykę

adobestock
Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie burmistrza Jersey City Stevena Fulopa złoży kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim, który stał się w ostatnich tygodniach przedmiotem sporu między miejscowš administracjš a m.in. Poloniš - poinformowało Polskie Radio.

Burmistrz Fulop zamieœcił na Twitterze wpis w zwišzku z zamieszaniem, jakie wywołały plany burmistrza dotyczšce przeniesienia pomnika Ofiar Katyńskich znad rzeki Hudson w mniej eksponowane miejsce. Tam, gdzie dziœ stoi, ma powstać park.

Plany wywołały oburzenie Polonii i polityków w Polsce, interweniowali w tej sprawie ambasador i konsul, zaœ Stanisław Karczewski sytuację nazwał "skandalicznš" i "przykrš".

Steven Fulop napisał wówczas o Karczewskim, że "ten facet to jakiœ żart" i nazwał marszałka "antysemitš" i "białym nacjonalistš", który zaprzecza Holokaustowi, co czyni go niewiarygodnym.

Ostatecznie w sprawie pomnika doszło do porozumienia - monument zostanie przesunięty o 60 m i pozostanie na nabrzeżu Hudson River.

W specjalnym oœwiadczeniu Steven Fulop napisał, że "bardzo żałuje" swoich komentarzy na temat marszałka Karczewskiego.

- Jeżeli moje komentarze na Twitterze sprawiły wrażenie, że nie szanuję senatora Karczewskiego, to bardzo tego żałuję – napisał Fulop.

W œrodę swoja wizytę w USA składa Para Prezydencka. Andrzej Duda z żonš odwiedzili m.in. Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. W planach było też spotkanie z przedstawicielami organizacji żydowskich i lunch z członkami Grupy Europy Wschodniej ONZ.

Po południu miejscowego czasu, czyli ok. godz 22.00 Para Prezydencka ma złożyć kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

W uroczystoœci ma wzišć udział także burmistrz Fulop. Poinformował on na Twitterze, że przekaże prezydentowi Dudzie oryginalny odlew Pomnika Katyńskiego, wykonany w 1988 roku przez Andrzeja Pityńskiego.

Decyzja o spotkaniu prezydenta z burmistrzem 250-tysięcznego miasta spotkała się z krytykš częœci polityków. "Z całym szacunkiem, ale Prezydent RP nie powinien się spotykać z burmistrzem Fulopem" - napisał Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL