Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Kim może w każdej chwili zadzwonić do prezydenta Korei Płd.

AFP
Korea Północna i Korea Południowa stworzyły pierwszš w historii relacji tych krajów goršcš linię pozwalajšcš prezydentowi Korei Południowej i przywódcy Korei Północnej kontaktować się bezpoœrednio.

Kim Dzong Un i Moon Jae-in majš spotkać się pod koniec kwietnia. W ostatnim czasie kontakty między przedstawicielami obu krajów sš intensywne. To efekt tzw. ofensywy wdzięku podjętej przez Kim Dzong Una - jej elementem była wizyta delegacji z Korei Północnej na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu (w skład delegacji wchodziła siostra Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong).

Spotkanie przywódcy Korei Północnej i prezydenta Korei Południowej będzie pierwszym spotkaniem na takim szczeblu od dekady - przywódcš Korei Północnej był wówczas jeszcze ojciec Kim Dzong Una, Kim Il Dzong.

Linia została już przetestowana - próbna rozmowa trwała 4 minuty i 17 sekund. Urzędnicy przeprowadzajšcy testy twierdzš, że rozmówców z Korei Północnej było słychać tak dobrze, jakby dzwonili zza œciany.

Przedstawiciele południowokoreańskiego Błękitnego Pałacu (siedziba prezydenta Korei Południowej) poinformowali, że przywódcy obu państw majš odbyć rozmowę telefonicznš przed bezpoœrednim spotkaniem. 

Korea Północna i Korea Południowa formalnie pozostajš w stanie wojny - konflikt z lat 1950-1953 zakończył się bowiem jedynie zawieszeniem broni.

ródło: CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL