Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Władimir Putin jedzie do Erodgana

AFP
Prezydent Rosji Władimir Putin złoży 3-4 kwietnia wizytę w Turcji - do Ankary zaprosił go prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

W Ankarze Putin spotka się też z prezydentem Iranu Hassanem Rouhanim - trzej przywódcy majš rozmawiać o sytuacji w Syrii. Będzie to kontynuacja trójstronnego szczytu do którego doszło 22 listopada 2017 roku w Soczi.

Prezydenci Rosji, Turcji i Iranu majš rozmawiać o działaniach zmierzajšcych do utrzymania się zawieszenia broni w Syrii, rozwišzania problemów humanitarnych i osišgnięcia politycznego porozumienia w Syrii.

Ponadto w czasie wizyty Putina w Turcji odbędzie się siódme posiedzenie Rady Współpracy Rosja-Turcja, w czasie którego członkowie Rady będš rozmawiać o dwustronnych relacjach gospodarczych między Moskwš i Ankarš, a także o wspólnych, strategicznych projektach - m.in. w dziedzinie energetyki.

Relacje rosyjsko tureckie zostały praktycznie zamrożone po tym jak tureckie wojsko zestrzeliło w listopadzie 2015 roku rosyjski myœliwiec bioršcy udział w nalotach na cele w Syrii - maszyna miała bowiem naruszyć tureckš przestrzeń powietrznš. Putin odmawiał wówczas spotkania z Erdoganem domagajšc się przeprosin od prezydenta Turcji.

Relacje Moskwy z Ankarš zaczęły się poprawiać po nieudanym puczu wojskowym wymierzonym w Erdogana. Rosja wyraziła poparcie dla prezydenta Turcji, nie krytykowała też władz w Ankarze za represje wymierzone w osoby podejrzane o zwišzki z puczystami. Represje te doprowadziły natomiast do osłabienia relacji Turcji z Zachodem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL