Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Mateusz Morawiecki: Wzywamy Rosję, by udzieliła odpowiedzi w sprawie otrucia byłego agenta

Mateusz Morawiecki
AFP
Mateusz Morawiecki wydał oœwiadczenie w sprawie użyciu trujšcej substancji podczas próby zamordowania Siergieja Skripala.

Siergiej Skripal i jego córka Julia zostali otruci w niedzielę 4 marca. Mężczyzna przez wiele lat był podwójnym agentem. Agent GRU przekazywał informację brytyjskiej jednostce MI6.

W zwišzku z tym wydarzeniem Wielka Brytania poinformowała, że z kraju zostanš wydaleni rosyjscy dyplomaci. Moskwa już zapowiedziała, że "ostro" zareaguje na tę decyzję.

Komunikat w sprawie otrucia byłego agenta opublikowała dziœ Kancelaria Prezydenta. "Użycie broni chemicznej na terytorium naszego strategicznego sojusznika nie może pozostać bez odpowiedzi" - napisał Andrzej Duda.

Swoje oœwiadczenie złożył również premier Mateusz Morawiecki. "Potępiamy ten bezprecedensowy atak na terytorium Wielkiej Brytanii. Takie użycie chemikaliów jako broni wyraŸnie narusza prawo międzynarodowe i postanowienia Konwencji o zakazie rozwoju, produkcji, składowania i stosowania broni chemicznej oraz o ich zniszczeniu (CWC)" - napisał szef polskiego rzšdu.

"Polska wyraża pełnš solidarnoœć z Brytyjczykami i rzšdem brytyjskim, a także gotowoœć do wspierania naszego bliskiego sojusznika i europejskiego partnera w prowadzeniu dochodzenia. Jednoczeœnie wzywamy Rosję, aby udzieliła odpowiedzi na pytania stawiane przez stronę brytyjskš i odpowiednio współpracowała z OPCW w tym zakresie" - czytamy na stronie Kancelarii Premiera.

"Polska wyraża silne przekonanie, że osoby odpowiedzialne za użycie broni chemicznej powinny być pocišgnięte do odpowiedzialnoœci" - kończy Morawiecki.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL