Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Onet.pl: Kolejne informacje o blokadzie stosunków Polska-USA

Jan Parys
Fotorzepa, Rafał Guz
Onet.pl ujawnia kolejnš wewnętrznš korespondencję MSZ w zwišzku z relacjami Polska-USA. Tym razem to notatka Jana Parysa. "Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier majš zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem" - napisał Parys, szef gabinetu politycznego ministra Jacka Czaputowicza.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert zaprzeczyli doniesieniom Onet.pl o ultimatum, jakie miały postawić Polsce Stany Zjednoczone: dopóki do nowelizacji ustawy o IPN nie zostanš wprowadzone poprawki, ani prezydent Duda, ani premier Morawiecki nie będš mieć szans na spotkanie z prezydentem i wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj: Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie USA

Wczoraj Rzeczniczka Departamentu w oœwiadczeniu stwierdziła, że informacja jest nieprawdziwa, ale podkreœliła jednoczeœnie, że Polska jest œwiadoma zastrzeżeń wobec przepisów ustawy, jakie majš Stany i Izrael.

Z kolei strona polska zapewnia, że nie ma  mowy o zawieszeniu stosunków na najwyższych szczeblach, a o doskonałych stosunkach z USA œwiadczš choćby częste wizyty polskich polityków za oceanem -dziœ przebywajš tam na przykład wiceszef MSZ Marek Magierowski, prezydencki minister Krzysztof Szczerski oraz senator Anna Maria Anders.

Relacji Polska-USA dotyczyło również spotkanie Andrzeja Dudy z szefem MSZ i premierem, które odbyło się wczoraj w Pałacu Prezydenckim.

Onet.pl publikuje dziœ jednak kolejnš wewnętrznš korespondencję Ministerstwa Spraw Zagranicznych. To notatka autorstwa Jana Parysa, doradcy szefa MSZ, która powstała po opublikowanej wczoraj przez Onet.

 "Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier majš zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem. Moim zdaniem uregulowanie sporu z USA jest ważniejsze niż spór z Izraelem czy rozmowy z KE na temat praworzšdnoœci"- napisał w niej Parys.

W rozmowie z Onetem Jan Parys nie komentuje tej notatki, powołujšc się na oficjalne stanowisko rzšdu w tej sprawie. - Cokolwiek było pisane, to analizy wewnętrzne MSZ i nie będę się na ich temat wypowiadał - cytuje Parysa Onet.

Na uwagę dziennikarzy, że rzšd zaprzecza istnieniu notatki dotyczšcej blokady stosunków Polska-USA na najwyższym szczeblu, Parys odpowiada: - Nie powinniœcie w ogóle mieć takich materiałów.

 

 

ródło: onet.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL