Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Polska-USA. Szczerski: Nie ma problemu, by umówić spotkanie

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Dyskusja na temat ustawy (o IPN - red.) nie przenosi się na kwestie sojuszu polsko-amerykańskiego. Nie przenosi się na relacje dyplomatyczne - przekonywał minister z Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski, który przebywa z wizytš w Waszyngtonie.

Szczerski spotkał się w Waszyngtonie z Wessem Mitchellem, bliskim współpracownikiem sekretarza stanu USA Rexa Tillersona. To m.in. w oparciu o spotkanie z nim polskich dyplomatów powstała notatka, opisana przez Onet, w której miała pojawić się sugestia, że do czasu zmian w ustawie o IPN Waszyngton zamraża relacje z Polskš na najwyższym szczeblu.

- Sojusz polsko-amerykański jest trwały, silny, bardzo bogaty w treœć - zapewniał po spotkaniu Szczerski. Prezydencki minister dodał, że nowelizacja ustawy o IPN wpłynęła na atmosferę relacji polsko-amerykańskich ("atmosferycznie dzisiaj sytuacja jest trudniejsza" - stwierdził minister), ale nie na ich "substancję".

Szczerski zapewnił jednoczeœnie, że nie istniejš przeszkody, by strona polska umówiła spotkanie na najwyższym szczeblu z przedstawicielami władz USA. - Takich rzeczy nigdy się nie mówi przed ich ostatecznym ustaleniem. Od tego sš bezpoœrednie kanały rozmowy, żeby kontakty i terminy ustalać. Jeœli one się potwierdzš u obu prezydentów, jeœli obaj prezydenci będš mieli w tym samym czasie takš samš wolę do spotkania, to po prostu ono będzie miało miejsce. Nie ma żadnego problemu z umówieniem jakiegokolwiek spotkania - mówił.

Prezydencki minister zapewniał też, że nowelizacja ustawy o IPN "nie przenosi się w jakikolwiek sposób na formalne czy realne relacje" między Polskš a USA.

- Nie mamy do czynienia z żadnš sytuacjš, w której można by było mówić o jakimkolwiek naruszeniu trwałych fundamentów sojuszu polsko-amerykańskiego. Nie ma żadnych co do tego przesłanek, żeby mówić o tym, jako ranga tych relacji miałaby być w jakikolwiek sposób obniżona - podkreœlił.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadziła m.in. karę do trzech lat więzienia dla osób, które - wbrew faktom - przypisujš zbrodnie popełnione w czasie II wojny œwiatowej narodowi polskiemu. Przeciwko nowelizacji ostro zaprotestował Izrael, a zaniepokojenie niš wyrażały kilkakrotnie USA. Izrael obawia się, że znowelizowana ustawa będzie wykorzystywana do ukrywania prawdy o zbrodniach popełnianych przez Polaków w czasie wojny.

ródło: rp.pl, 300polityka.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL