"(Dążenie do) Pokoju i rozwoju to nieodwracalne globalne trendy. Stany Zjednoczone, które posiadają największy arsenał atomowy na świecie, powinny podjąć inicjatywę zmierzającą do podążania za tymi trendami, zamiast iść wbrew nim" - głosi oświadczenie chińskiego resortu obrony cytowane przez agencję Reuters.

Zmiany w zakresie polityki nuklearnej USA skrytykowała wcześniej Rosja uznając opublikowany przez Waszyngton dokument za "konfrontacyjny".

W nowej strategii obrony narodowej USA Chiny i Rosja zostały określone jako "rewizjonistyczne siły" - a rozbudowa amerykańskiego potencjału atomowego ma stanowić element odstraszania ich od podejmowania agresywnych działań.

Chiny oskarżają jednak Waszyngton o "aroganckie spekulacje" dotyczące intencji Pekinu dodając, że Państwo Środka utrzymuje wielkość swoich własnych sił atomowych na minimalnym poziomie i opowiada się za polityką ograniczania ilości broni atomowej w arsenałach mocarstw.

"Mamy nadzieję, że USA porzucą mentalność z czasów Zimnej Wojny (...), właściwie zrozumie strategiczne intencje Chin i zacznie patrzeć obiektywnie na chińską obronę narodową i rozbudowę armii" - głosi oświadczenie chińskiego resortu obrony.