Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Izrael zamyka misje dyplomatyczne

Ambasada Izraela w Waszyngtonie
Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license, fot. Krokodyl
Dziewięć zagranicznych placówek - ambasad i konsulatów - zamknie Izrael w cišgu najbliższych trzech lat. To wynik budżetowych cięć.

Wczeœniej plany zamknięcia dotyczyły aż 22 placówek na całym œwiecie, ostatecznie decyzja zapadła co do dziewięciu z nich.

Planowana w zwišzku z tym redukcja zatrudnienia, w wyniku której pracę straciłoby 140 pracowników izraelskiego MSZ została zastšpiona namawianiem tych dyplomatów, którzy spełniajš wymogi, do przejœcia na emeryturę.

W cišgu najbliższych trzech lat Izrael zamknie swoje misje w Stanach Zjednoczonych. Które - o tym zdecyduje ich przeglšd.

Obecnie w USA funkcjonuje 9 izraelskich placówek - Waszyngtonie, Atlancie, Bostonie, Houston, Los Angeles, Miami, San Francisco, Chicago i Nowym Jorku, wliczajšc placówkę przy ONZ. Szacunkowy koszt funkcjonowania każdej z nich to od 8 do 15 milionów szekli rocznie (odpowiednio od 3,4 do 4,4 mln dolarów).

Izraelskie Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby kilka  z nich połšczyć.

Kolejne misje, których istnienie jest zagrożone, znajdujš się w Kanadzie - w Toronto, Ottawie i Montrealu. Koszty ich utrzymania sš zbliżone do tych w USA.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zastanawia się tez nad ewentualnym zamknięciem lub połšczeniem placówek w Brazylii - w Brasilii i Sao Paulo, Turcji - w Ankarze i Stambule oraz w Niemczech - w Berlinie i Monachium.

MSZ przyglšda się też możliwoœci konsolidacji swoich przedstawicielstw na Litwie i Łotwie, a także w Czechach i na Słowacji.

 

ródło: Haaretz

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL