Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Ria Novosti: Polskie MSZ: Warszawa nie potrzebuje Kijowa

Jan parys
Fotorzepa, Rafał Guz
Szef gabinetu politycznego MSZ stwierdził, że Polska nie potrzebuje Ukrainy i będzie istnieć bez względu na to, co się tam dzieje - rosyjska agencja Ria Novosti przywołuje słowa Jana Parysa, które padły podczas spotkania Klubu Ronin.

Podczas spotkania w Klubie Ronin przed kilkoma dniami szef gabinetu politycznego ministra Waszczykowskiego Jan Parys stwierdził, że istnienie  Ukrainy nie jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski - cytował Parysa Onet. Dodajšc, że wypowiedziš urzędnika kierownictwo MSZ jest "zdziwione".

Słowa Parysa to nawišzanie do wypowiedzi szefa RE Donalda Tuska, który wczeœniej stwierdził, że nie ma bezpiecznej Polski, jeœli jest skonfliktowana z Ukrainš.

Ria Novosti cytuje Jana Parysa, który mówił także, że władze Ukrainy mylš się uważajšc, iż Warszawa jest słaba, izolowana i potrzebuje Ukrainy. - To Ukraina potrzebuje Polski, a Polska bez Ukrainy œwietnie sobie poradzi - mówił Parys.

Urzędnik zaznaczył też, że co prawda silna i niezależna Ukraina jest nadal ważna dla Polski, ale zarzucał Kijowowi fałszowanie historii i przeœladowanie mniejszoœci.

Ria Novosti, naœwietlajšc obecne stosunki polsko-ukraińskie pisze, że ostatnio pojawiły się w nich napięcia wynikajšce z nieporozumień w kwestiach historycznych.

Na przykład, pisze Ria Novosti, w Polsce dominuje krytyczny stosunek do UPA (tu agencja zaznacza, że UPA jest w Rosji zakazana i uznana za organizację ekstremistycznš) i jej przywódców, Stepana Bandery i Romana Szuchewycza, którzy według Polaków ponoszš odpowiedzialnoœć za zbrodnię wołyńskš. Z kolei na Ukrainie i Bandera, i Szuchewycz sš bohaterami narodowymi.

Agencja wspomina też, że bezczeszczenia ukraińskich pomników w Polsce i polskich na Ukrainie "nie należš do rzadkoœci", oraz że strona polska zdecydowała niedawno o niewpuszczaniu na teren kraju Ukraińców, którzy prowadzš działalnoœć antypolskš. Jednš z takich osób jest np. Œwiatosław Szeremeta, szef ukraińskiej Państwowej Komisji do spraw Upamiętnień Ofiar Wojen i Represji, któremu zarzuca się blokowanie ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie.

Szeremeta został ukarany rocznym zakazem wjazdu do Polski i cofnięty z granicy w Medyce.

ródło: Ria Novosti/Onet/rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL