Dyplomacja

Waszczykowski dla "Kommiersanta": Czas na spotkanie ministrów

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Pora, by po spotkaniach na szczeblu wiceministrów, spotkali się wreszcie ministrowie - powiedział w wywiadzie dla "Kommiersanta" szef MSZ Witold Waszczykowski.

Witold Waszczykowski udzielił wywiadu rosyjskiemu "Kommiersantowi". Tekst nosi tytuł "Wzajemności w gotowości do dialogu nie widzimy".

Szef polskiego MKSZ wyraża w wywiadzie nadzieję, że podczas wrześniowego Zgromadzenia Ogólnego MSZ spotka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Waszczykowski przypomniał, że na szczeblu wiceministerialnym  odbyły się już trzy spotkania rosyjsko-polskie, chociaż nie w Warszawie - jak zaznaczył. Dodał również, że jak dotąd zaproszenie Siergieja Ławrowa do Polski nie zostało przyjęte.  - Nie widzimy wzajemności - stwierdził Waszczykowski.

Dodał, że byłby szczęśliwy, mogąc się spotkać ze swoim rosyjskim odpowiednikiem i "wznowić dialog polityczny".

W obszernym wywiadzie poruszona została również ostatnia kontrowersyjna kwestia, która zaostrzyła stosunki polsko-rosyjskie - ustawa dekomunizacyjna, która zakłada demontaż pomników poświęconych m.in. Armii Czerwonej. Rosja zagroziła "asymetrycznymi konsekwencjami", jeśli Polska przystąpi do demontażu tych pomników, zaznaczając, że będzie to oznaczało zerwanie umowy o wzajemnym poszanowaniu i trosce o miejsca pamięci.

Waszczykowski zauważył, że z grobami żołnierzy radzieckich i cmentarzami, na których się one znajdują, "nie dzieje się nic złego".

- Nie niszczymy pomników na grobach. Natomiast lokalne władze mają prawo do zlikwidowania pomników nawiązujących do sowieckiej dominacji - stwierdził szef polskiego MSZ.

Dodał, że to Związek Radziecki przyczynił się do wybuchu II wojny światowej, podpisując pakt Ribbentrop-Mołotow i od wschodu atakując Polskę.

- Jesteśmy wdzięczni za wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej w 1945 roku, ale przez następnych 45 lat to ZSRR decydował, kto będzie rządził w Polsce - i nie był to organ wybierany przez Polaków - powiedział Witold Waszczykowski.

Inna poruszona kwestia to importowanie przez Polskę amerykańskiego gazu i obecność sił NATO przy granicy z Rosją. Minister Waszczykowski stwierdził, że nie jest to krok przeciwko wschodniemu sąsiadowi, a jedynie "reakcja na to, co widzimy".

Pełna treść wywiadu (w języku rosyjskim) na stronach "Kommiersanta".

Źródło: Kommiersant

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL