Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Waszczykowski dla "Kommiersanta": Czas na spotkanie ministrów

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Pora, by po spotkaniach na szczeblu wiceministrów, spotkali się wreszcie ministrowie - powiedział w wywiadzie dla "Kommiersanta" szef MSZ Witold Waszczykowski.

Witold Waszczykowski udzielił wywiadu rosyjskiemu "Kommiersantowi". Tekst nosi tytuł "Wzajemnoœci w gotowoœci do dialogu nie widzimy".

Szef polskiego MKSZ wyraża w wywiadzie nadzieję, że podczas wrzeœniowego Zgromadzenia Ogólnego MSZ spotka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Waszczykowski przypomniał, że na szczeblu wiceministerialnym  odbyły się już trzy spotkania rosyjsko-polskie, chociaż nie w Warszawie - jak zaznaczył. Dodał również, że jak dotšd zaproszenie Siergieja Ławrowa do Polski nie zostało przyjęte.  - Nie widzimy wzajemnoœci - stwierdził Waszczykowski.

Dodał, że byłby szczęœliwy, mogšc się spotkać ze swoim rosyjskim odpowiednikiem i "wznowić dialog polityczny".

W obszernym wywiadzie poruszona została również ostatnia kontrowersyjna kwestia, która zaostrzyła stosunki polsko-rosyjskie - ustawa dekomunizacyjna, która zakłada demontaż pomników poœwięconych m.in. Armii Czerwonej. Rosja zagroziła "asymetrycznymi konsekwencjami", jeœli Polska przystšpi do demontażu tych pomników, zaznaczajšc, że będzie to oznaczało zerwanie umowy o wzajemnym poszanowaniu i trosce o miejsca pamięci.

Waszczykowski zauważył, że z grobami żołnierzy radzieckich i cmentarzami, na których się one znajdujš, "nie dzieje się nic złego".

- Nie niszczymy pomników na grobach. Natomiast lokalne władze majš prawo do zlikwidowania pomników nawišzujšcych do sowieckiej dominacji - stwierdził szef polskiego MSZ.

Dodał, że to Zwišzek Radziecki przyczynił się do wybuchu II wojny œwiatowej, podpisujšc pakt Ribbentrop-Mołotow i od wschodu atakujšc Polskę.

- Jesteœmy wdzięczni za wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej w 1945 roku, ale przez następnych 45 lat to ZSRR decydował, kto będzie rzšdził w Polsce - i nie był to organ wybierany przez Polaków - powiedział Witold Waszczykowski.

Inna poruszona kwestia to importowanie przez Polskę amerykańskiego gazu i obecnoœć sił NATO przy granicy z Rosjš. Minister Waszczykowski stwierdził, że nie jest to krok przeciwko wschodniemu sšsiadowi, a jedynie "reakcja na to, co widzimy".

Pełna treœć wywiadu (w języku rosyjskim) na stronach "Kommiersanta".

ródło: Kommiersant

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL