William i Kate w Polsce - relacja na żywo

Książę William i księżna Kate w drugim dniu swojego pobytu w Polsce odwiedzili Gdańsk oraz Muzeum Stutthof na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Książęca rodzina wraz z dwojgiem dzieci, 4-letnim George’em i 2-letnią Charlottą, będzie w naszym kraju do środy.

Aktualizacja: 18.07.2017 20:27 Publikacja: 18.07.2017 10:06

Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz

20.12

Zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców to ostatnie punkty wizyty książęcej pary w Gdańsku.

William i Catherine wrócili do Warszawy, skąd jutro po śniadaniu, około godz. 10, wylecą do Berlina na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

20.10

19.25

Po interwencji Muzeum Auschwitz niektóre amerykańskie serwisy skorygowały podaną przez siebie informację o "polskim obozie koncentracyjnym". Pojawiła się ona m.in. w USA TODAY, CNN, Daily Mirror i Daily Mail, które relacjonowały wtorkową wizytę brytyjskiej pary książęcej w b. niemieckim obozie Stutthof.

18.55

W ECS w Sali Jana Pawła II książę William i księżna Kate spotkali się z liderami Solidarności, których zaprosiła ambasada brytyjska, z b. prezydentem Lechem Wałęsą, Bożeną Rybicką - Grzywaczewską, Bogdanem Lisem, Zbigniewem Bujakiem, Zbigniewem Janasem i Mieczysławem Gilem. Wszyscy oni towarzyszyli gościom w przejściu z ECS - przez historyczną stoczniową Bramę nr 2 - pod Pomnik Poległych Stoczniowców. Następnie Wałęsa podprowadził ich bliżej postumentu.

Pytany przez dziennikarzy o wrażenia po spotkaniu z książęcą parą powiedział, że "potrafią słuchać, potrafią zadawać pytania". "Byli naprawdę bardzo zaciekawieni" – dodał. Wałęsa powiedział, że nie rozmawiał z parą książęcą na temat bieżącej polityki. "Nie było czasu (...) źle to zrobiono, że tak krótko, ale umówiliśmy się na dalszą rozmowę" – dodał. B. prezydent relacjonował, że podczas rozmowy z parą książęcą mówił o podstawowych pytaniach "na dzisiejsze czasy" - "o fundamenty Europy, co dziś znaczy lewica, prawica, jak sobie poradzimy z demagogią, populizmem i kłamstwami polityków w demokracji".

18.14

Książę William i księżna Catherine spotkali się z Lechem Wałęsą.

 

16.52

Książę William i księżna Catherine przybyli do Europejskiego Centrum Solidarności. Książęca para zwiedzi wystawę o historii  Solidarności i spotka się z byłymi opozycjonistami - m.in. z Lechem Wałęsą i Zbigniewem Bujakiem.

16.35

15.50

15.35

15.20

Książęca para przybyła do Dworu Artusa w Gdańsku. Powitał ją prezydent miasta Paweł Adamowicz.

14:53

Wizytę pary książęcej w Polsce uważnie śledzą brytyjskie media. 

 

 

14:38

Według TVP Info, Kate i William opuścili Muzeum Stutthof. Do Gdańska przybędą najprawdopodobniej około godziny 15.30.

 

 

14:33

Brytyjska para książęca złożyła hołd poległym w obozie koncentracyjnym Stutthof.

 

 

14:27

Na Długim Targu w Gdańsku, mieszkańcy miasta oczekują na parę książęcą.

 

 

14:20

Jak informuje TVP Info, księżna Kate i książę William zakończyli już rozmowy z byłymi więźniami obozu koncentracyjnego Stutthof. Teraz wpisywać się będą do księgi pamiątkowej a za kilkanaście minut udadzą się z powrotem do Gdańska. 

 

 

14: 05

Byli więźniowie Stutthof rozmawiali z księżną i księciem o swoich doświadczeniach z obozu. 

 

 

14:00 

Przed Dworem Artusa w Gdańsku gromadzą się tłumy oczekujące na przybycie Kate i Williama. 

 

 

 

13:53

Książęca para w dalszym ciągu zwiedza Muzeum Stutthof. Oprowadza ich Piotr Tarnowski, który od 10 lat jest dyrektorem muzeum.

 

 

 

13:45

Jak podkreślił "Times", pięciodniowa wizyta pary książęcej w Polsce i Niemczech wpisuje się w wysiłki dyplomatyczne związane z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Rząd w Londynie, korzystając ze wsparcia rodziny królewskiej, próbuje w ten sposób wzmocnić swoje relacje z najważniejszymi europejskimi stolicami.

 

 

13:33

Jak poinformował na Twitterze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Dwór Artusa jest już gotowy, aby powitać księżną Kate i księcia Williama.

 

 

13:25

Przełożone na angielski książki polskich twórców - "Mapy" Mizielińskich, "Pszczoły" Sochy i "Pan Maluśkiewicz i wieloryb" Tuwima otrzymały w prezencie podczas pobytu w Polsce księżniczka Charlotte i książę George - informuje polska ambasada w UK na swojej stronie internetowej.

 

13:17

"Księżnej i księciu przedstawiono szereg eksponatów, które ilustrują warunki, w których żyli więźniowie w Stutthof" - napisał na swoim Twitterze Pałac Kensington.

 

 

13:14

Po terenie obozu para książęca oprowadzana jest przez dyrektor placówki oraz jedną jej z pracownic.

 

 

13:07

Kate i William do Sztutowa przyjechali jaguarem z flagą Windsorów.

 

 

13:00

Pisząc o wizycie brytyjskiej pary książęcej w Warszawie, dziennik "The Telegraph" opublikował listę 13 powodów, dla których warto się tym interesować. Wymienił m.in. "sowiecką bestię", czyli Pałac Kultury i Nauki, i "niespodziewanie dużą liczbę pączków" oraz podkreślił, że polska stolica jest czasami nazywana "miastem-feniksem" ze względu na jego odbudowę po zniszczeniach II wojny światowej.

 

 

12:49

William i Kate obejrzą stojący przy Bramie Śmierci niewielki barak po obozowej kantynie, w której więźniowie mogli kupić formularz na list, znaczek, wodę mineralną, brukiew i ewentualnie papierosy. Wyeksponowano tu zbiór stanowiący kolejny, po Bramie Śmierci, symbol KL Stutthof, wysoką na ponad metr stertę fragmentów obuwia, głównie podeszew.

Następnie brytyjska para książęca przejdzie przez tzw. Bramę Śmierci, drewnianą konstrukcję z wieńczącą ją charakterystyczną strażniczą wieżyczką. Tą bramą wchodził na teren obozu każdy jego więzień.

 

 

12:40

Jak mówił wcześniej dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski, powołując się na informacje brytyjskiej ambasady, para książęca nie była nigdy wcześniej na terenie nazistowskiego obozu zagłady.

 

 

12:35

Para książęca Cambridge Kate i William przybyła do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie zwiedzi m.in. barak mieszkalny, krematorium i komorę gazową. Brytyjscy goście spotkają się także z pięcioma byłymi więźniami obozu.

 

 

 

12:30

Na powitanie księżnej Kate i księcia Williama przygotowano 6 tysięcy brytyjskich i gdańskich chorągiewek.

 

 

12:20

Mieszkańcy Gdańska witają brytyjską parę książęcą.

 

 

12:00

Brytyjskie media relacjonujące wizytę księcia Williama i księżnej Kate w Warszawie skupiły się na żarcie o możliwym powiększeniu rodziny królewskiej oraz nieśmiałym zachowaniu dzieci książęcej pary, George'a i Charlotte. W utrzymanym w żartobliwym tonie artykule dziennik napisał, że wysiadając z samolotu, książę "nie wyglądał na chłopca, któremu w pełni zależało na poprawie relacji polsko-angielskich (...), ale może ktoś powinien był mu wcześniej powiedzieć o zabawkach", które czekały na niego w Belwederze, gdzie rodzina książęca zatrzymała się podczas pobytu w Polsce.

 

 

11:40

Księżna Kate i książę William wylądowali na lotnisku w Gdańsku.

 

Przed wizytą:

Drugi dzień wizyty w Polsce para książęca spędzi w Gdańsku. William i Kate najpierw odwiedzą były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie oddadzą hołd ofiarom nazizmu.

Para książęca weźmie także udział w przyjęciu ulicznym na miejskim rynku w Gdańsku, gdzie spróbuje pierogów oraz likieru ziołowo-korzennego Goldwasser.

Następnie, już w Gdańsku, książęca para odwiedzi Teatr Szekspirowski a także Europejskie Centrum Solidarności.

W trakcie zwiedzania do księcia i księżnej Cambridge ma dołączyć były prezydent Lech Wałęsa. Razem obejrzą część ekspozycji, a następnie przejdą przez historyczną Bramę Stoczni i złożą wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Po wizycie w Gdańsku książęca para wróci do Warszawy, gdzie spędzi drugą noc.

Para książęca William i Kate wraz z dziećmi przybyła do Warszawy w poniedziałek wczesnym popołudniem, następnie podjęta została przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Ok. godz. 15.15 para książęca odbyła spacer po Krakowskim Przedmieściu. 

Obie pary: książęca i prezydencka udały się potem do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkały się z polskimi i brytyjskimi weteranami II wojny światowej, bohaterami powstania warszawskiego oraz tymi, którzy w powstaniu pomagali. Para książęca oraz prezydent Duda z małżonką oddali też hołd powstańcom warszawskim zapalając znicze pod dzwonem "Monter". 

Para książęca wzięła też udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Tematem spotkania były startupy i początek polsko-brytyjskiego eventu "Warsaw-London bridge", którego celem jest współpraca startupów z obu krajów oraz pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków globalnych.

Wieczorem w Łazienkach Królewskich odbyło się przyjęcie na cześć Królowej Brytyjskiej w obecności pary książęcej. Gośćmi honorowymi była polska para prezydencka. Na przyjęciu książę William wygłosił przemówienie, które miało być jedynym publicznym wystąpieniem księcia podczas wizyty w Polsce. - W Wielkiej Brytanii bardzo szanowane są więzi z Polską, ponieważ Polska jest przykładem odwagi, zdecydowania i odporności - powiedział książę William. Przetrwaliście wieki ataków, wliczając w to rozbiory, które miały wymazać Polskę z mapy Europy - podkreślił. "Przyjaźń miedzy Polską i Wielką Brytanią coraz bardziej się wzmacnia; nie mam wątpliwości, że w najbliższych czasach będzie się ona rozwijała" - napisała w liście, odczytanym przez księcia Williama, królowa Elżbieta II.

Wizyta zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencką. Kate i William z Warszawy udadzą się do Berlina.

Zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców to ostatnie punkty wizyty książęcej pary w Gdańsku.

William i Catherine wrócili do Warszawy, skąd jutro po śniadaniu, około godz. 10, wylecą do Berlina na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?