Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Rosja do USA: Jesteśmy po stronie Kuby

AFP
Rosyjski MSZ wyraził ubolewanie z powodu "antykubańskich posunięć" Waszyngtonu i podkreœlił, że Moskwa solidaryzuje się z Kubš.

Rosyjskie MSZ oceniło, że odejœcie od odwilży amerykańsko-kubańskiej zapoczštkowanej przez Baracka Obamę i nowe podejœcie do wyspy zaprezentowane przez nowš administrację przypomina o "zimnowojennej retoryce".

Prezydent Trump, wystepujšc w pištek w Miami na Florydzie, ogłosił, że w kontaktach z Kubš przywraca częœć ograniczeń turystycznych i gospodarczych, zniesionych w czasie odwilży w dwustronnych relacjach za rzšdów Baracka Obamy. Porozumienie z Kubš Trump nazwał niefortunnym i dodał, że "czas (tej umowy) już się skończył".

Swojš decyzję Trump argumentował koniecznoœciš zwiększenia presji na władze kubańskie w celu "uwolnienia Kuby" po ponad 50 latach komunizmu. Apelował jednoczeœnie o uwolnienie więŸniów politycznych i poszanowanie praw człowieka.

Decyzja Trumpa nie oznacza wycofania się USA z postanowień podjętych w czasie odwilży na linii Hawana-Waszyngton. Ambasada USA w Hawanie i Kuby w Waszyngtonie pozostanš otwarte. Zakończona za Obamy polityka "mokrej stopy i suchej stopy" nadal nie będzie obowišzywać, a przekazy pieniężne na Kubę będš nadal możliwe.

ródło: Reuters/PAP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL