Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Dyplomacja

Waszczykowski chce wyjaśnień od prezydenta ws. nominacji ambasadorskich

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski
Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Szef MSZ Witold Waszczykowski oczekuje od prezydenta Andrzeja Dudy wyjaśnień w sprawie opóźniania wręczania nominacji ambasadorskich - podaje RMF FM.

Waszczykowski zarzuca, ze na biurku Andrzeja Dudy leży kilka wciąż niepodpisanych nominacji, m.in. ambasadorów RP w Kanadzie, Tajlandii i Korei Południowej, przez co wciąż nie mogą oni rozpocząć pracy.

Jak zapewnił Waszczykowski w rozmowie z RMF FM, nominowani to osoby wykształcone, z dużym doświadczeniem w dyplomacji.

- Staramy się znaleźć ekspertów od danego kraju, przechodzą praktycznie bez zarzutów komisje sejmową i senacką. Oczekuję więc wyjaśnień, o co chodzi - mówił szef MSZ.

Witold Waszczykowski oświadczył, że przez "brak prezydenckiego podpisu" pracy nie może zacząć dziecięciu wybranych ambasadorów.

W maju prezydencki minister Krzysztof Szczerski wyjaśniał, że prezydent Duda oczekuje od MSZ "klarownej polityki personalnej" i chce najpierw w pakiecie podpisać nominacje dotyczące ambasad najbardziej istotnych - w tym w Paryżu i przy NATO.

Mimo że MSZ takie kandydatury przedstawiło (pierwsze stanowisko zajął już Marek Ziółkowski, a na stanowisko ambasadora RP w Paryżu nominowany jest Tomasz Młynarski), nie przyspieszyło to "działań prezydenta w kwestii nominacji w mniej eksponowanych placówkach dyplomatycznych" - jak pisze RMF FM.

 

Źródło: RMF FM

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL