Sondaż: Czy Polska zyskuje podmiotowość dzięki polityce zagranicznej PiS

aktualizacja: 16.03.2017, 14:31
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Czy dzięki polityce zagranicznej prowadzonej przez PiS Polska zyskuje podmiotowość i lepiej broni swoich interesów? Polacy nie mają wątpliwości – pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

REDAKCJA POLECA

Po tym, jak Donald Tusk wbrew woli polskiej dyplomacji został w ubiegły czwartek wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej, prezes PiS Jarosław Kaczyński chwalił premier Beatę Szydło za to, że na unijnym szczycie "bardzo dzielnie broniła polskich interesów".

- Donald Tusk nie będzie już mógł funkcjonować z biało-czerwoną flagą, że nie będzie mógł swoich interwencji w polskie sprawy jakoś łączyć z Polską - mówił prezes PiS. - Dziś zrobiliśmy kolejny krok na drodze odzyskania podmiotowości Polski - skwitował.

 

Jednak prawie 60 proc. badanych jest przeciwnego zdania. Jedynie 22 proc. ankietowanych zgadza się z opinią, że dzięki polityce zagranicznej prowadzonej przez PiS Polska zyskuje podmiotowość i broni lepiej swoich interesów, a co piąty badany nie ma opinii w tej sprawie.

- Częściej za tym, że polityka zagraniczna prowadzona przez PiS nie powoduje, że Polska lepiej broni swoich interesów są osoby o dochodzie od 3001 do 5000 zł (67 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców (64 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek ankietowanych, którzy uważają, że Polska nie zyskuje podmiotowości dzięki polityce prowadzonej PiS – w najmłodszej grupie wiekowej jest to 45 proc., a w najstarszej: 66 proc.

Podobnie jest w kwestii wykształcenia – wśród osób o najniższym wykształceniu odsetek wynosi 52 proc., podczas gdy wśród tych o wykształceniu wyższym – 61 proc.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE