Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Sondaż: Czy Polska zyskuje podmiotowość dzięki polityce zagranicznej PiS

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Czy dzięki polityce zagranicznej prowadzonej przez PiS Polska zyskuje podmiotowoœć i lepiej broni swoich interesów? Polacy nie majš wštpliwoœci – pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

Po tym, jak Donald Tusk wbrew woli polskiej dyplomacji został w ubiegły czwartek wybrany na drugš kadencję szefa Rady Europejskiej, prezes PiS Jarosław Kaczyński chwalił premier Beatę Szydło za to, że na unijnym szczycie "bardzo dzielnie broniła polskich interesów".

- Donald Tusk nie będzie już mógł funkcjonować z biało-czerwonš flagš, że nie będzie mógł swoich interwencji w polskie sprawy jakoœ łšczyć z Polskš - mówił prezes PiS. - Dziœ zrobiliœmy kolejny krok na drodze odzyskania podmiotowoœci Polski - skwitował.

 

Jednak prawie 60 proc. badanych jest przeciwnego zdania. Jedynie 22 proc. ankietowanych zgadza się z opiniš, że dzięki polityce zagranicznej prowadzonej przez PiS Polska zyskuje podmiotowoœć i broni lepiej swoich interesów, a co pišty badany nie ma opinii w tej sprawie.

- Częœciej za tym, że polityka zagraniczna prowadzona przez PiS nie powoduje, że Polska lepiej broni swoich interesów sš osoby o dochodzie od 3001 do 5000 zł (67 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców (64 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Wraz ze wzrostem wieku roœnie odsetek ankietowanych, którzy uważajš, że Polska nie zyskuje podmiotowoœci dzięki polityce prowadzonej PiS – w najmłodszej grupie wiekowej jest to 45 proc., a w najstarszej: 66 proc.

Podobnie jest w kwestii wykształcenia – wœród osób o najniższym wykształceniu odsetek wynosi 52 proc., podczas gdy wœród tych o wykształceniu wyższym – 61 proc.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL