Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Waszczykowski: Amerykanie nie pouczajš Polski

AFP
Witold Waszczykowski odrzucił opinię mówišcš o tym, że amerykańscy politycy pouczajš polski rzšd. - Rozmowy były zawsze przyjacielskie i otwarte - mówi szef MSZ.

Waszczykowski w TVN24 odniósł się do słów Antoniego Macierewicza. Minister obrony podczas spotkania ze studentami w Toruniu powiedział, że "ludzie, którzy budowali swoje państwo dopiero w XVIII wieku, będš mówili nam, co to jest demokracja". W ten sposób miał nawišzać do amerykańskiej krytyki, która spadła na polski rzšd.

Waszczykowski uważa, że "nazwa USA" w wypowiedzi Macierewicza nie padła, zatem spekulacje sš nieuprawnione. 

Szef MSZ podkreœlił, że polska dyplomacja próbuje poprawić relacje z Amerykanami. Jego zdaniem doszło do oziębienia relacji za czasów byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. 

Waszczykowski zaprzeczył, by amerykańscy politycy pouczali nasz rzšd. Przypomniał, że w ostatnich miesišcach spotkał się z kilkoma politykami ze Stanów Zjednoczonych i prowadzone rozmowy były przyjacielskie i otwarte. 

- W czasie mojej ostatniej rozmowy z ambasadorem amerykańskim informowałem go o tym, że zamierzamy podjšć wnioski Komisji Weneckiej (...) Uprzedziłem go, że będziemy proponować, żeby parlament stworzył specjalnš komisję, która wnioski Komisji Weneckiej będzie próbowała analizować i na drodze konsensu politycznego wspólnie z opozycjš rozstrzygnšć. To zostało przyjęte z zadowoleniem - wyjaœnił Waszczykowski.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL