Waszczykowski: Amerykanie nie pouczają Polski

aktualizacja: 16.03.2016, 10:13
Foto: AFP

Witold Waszczykowski odrzucił opinię mówiącą o tym, że amerykańscy politycy pouczają polski rząd. - Rozmowy były zawsze przyjacielskie i otwarte - mówi szef MSZ.

REDAKCJA POLECA

Waszczykowski w TVN24 odniósł się do słów Antoniego Macierewicza. Minister obrony podczas spotkania ze studentami w Toruniu powiedział, że "ludzie, którzy budowali swoje państwo dopiero w XVIII wieku, będą mówili nam, co to jest demokracja". W ten sposób miał nawiązać do amerykańskiej krytyki, która spadła na polski rząd.

Waszczykowski uważa, że "nazwa USA" w wypowiedzi Macierewicza nie padła, zatem spekulacje są nieuprawnione. 

Szef MSZ podkreślił, że polska dyplomacja próbuje poprawić relacje z Amerykanami. Jego zdaniem doszło do oziębienia relacji za czasów byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. 

Waszczykowski zaprzeczył, by amerykańscy politycy pouczali nasz rząd. Przypomniał, że w ostatnich miesiącach spotkał się z kilkoma politykami ze Stanów Zjednoczonych i prowadzone rozmowy były przyjacielskie i otwarte. 

- W czasie mojej ostatniej rozmowy z ambasadorem amerykańskim informowałem go o tym, że zamierzamy podjąć wnioski Komisji Weneckiej (...) Uprzedziłem go, że będziemy proponować, żeby parlament stworzył specjalną komisję, która wnioski Komisji Weneckiej będzie próbowała analizować i na drodze konsensu politycznego wspólnie z opozycją rozstrzygnąć. To zostało przyjęte z zadowoleniem - wyjaśnił Waszczykowski.

Komentarz dnia
Żródło: TVN24

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE