Zdjęcie było ilustracją artykułu „Polish restitution law excludes most Holocaust survivors and heirs" opisującego wprowadzaną w Polsce ustawę reprywatyzacyjną.

Treść artykułu artykułu została zestawiona z ilustrującym je zdjęciem podpisanym: „Złote pierścionki odebrane ofiarom zbrodni obozu Buchenwald i wykorzystane na rzecz prowadzonych przez nazistów działań wojennych. Podczas Holokaustu majątek Żydów był konfiskowany, a wielu z nich nigdy nie doczekała się sprawiedliwości". W dalszej części artykułu jego autor opisywał wprowadzaną w Polsce ustawę reprywatyzacyjną.

Sprawą zajęła się Reduta Dobrego Imienia, której zdaniem takie zestawienie materiałów jasno sugeruje, że to Polska odpowiada za grabieże mienia ofiar wojny.

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał usunięcie ze strony internetowej spornego materiału, czyli fotografii z oburzającym podpisem. Gazeta internetowa ma na to 3 dni, ponieważ postanowienie zostało opatrzone klauzulą wykonalności.

- Jest to milowy krok w naszej walce prawnej, przeciwko przypisywaniu Polakom winy za Holokaust - mówi mec. Monika Brzozowska – Pasieka, reprezentująca RDI w tej sprawie. - Nasze postanowienie, jest pierwszym tego typu w Polsce i ma ogromne znaczenie dla publikacji w zagranicznych mediach. Zaczynamy widzieć zmiany w doktrynie a przede wszystkim w orzecznictwie w tym zakresie. Tym bardziej cieszy mnie to postanowienie, bo sąd w całości podzielił naszą argumentację, że w istocie każdy Polak może ubiegać się o ochronę dobra osobistego, w postaci tożsamości, prawa do prawdy historycznej i godności narodowej. A naruszeniem tych dóbr są publikacje wskazujące na odpowiedzialność Polaków za Holokaust - dodaje.