Treść umowy notarialnej może być informacją publiczną

aktualizacja: 13.09.2017, 17:55
Foto: 123RF

Akt notarialny nie podlega udostępnieniu jako informacja publiczna, ale nie wyklucza to udostępnienia treści postanowień umowy notarialnej.

Jan Z. (dane zmienione) chciał się zapoznać z umową notarialną zamiany działek. Jedną z jej stron było miasto, wystąpił więc do burmistrza Słubic o udostępnienie umowy w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Burmistrz odmówił. Chociaż informacja, której domaga się wnioskodawca, jest informacją publiczną, nie może być udzielona – wyjaśnił. Ustawa – Prawo notariacie przewiduje, że wypis z aktu notarialnego może zostać udostępniony wyłącznie stronom aktu oraz ich następcom prawnym. Udostępnienie informacji zawartych w akcie notarialnym, naruszałoby też zasady ochrony danych osobowych, a w konsekwencji prawo do prywatności.

W odwołaniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wielkopolskim Jan Z. zwrócił uwagę, że odpis aktu można zanonimizować, nie utajniając danych stanowiących informację publiczną.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE