Dane gospodarcze

Cyberwojsko przeciw nowym zagrożeniom

Polski rząd musi mieć zaplecze, które pozwoli mu kontrolować cyberprzestrzeń – mówiła w Krakowie premier Beata Szydło
PAP/Jacek Bednarczyk
Cyberbezpieczeństwo nie jest wyłącznie kwestią techniczną, stało się zagadnieniem ekonomicznym i priorytetem dla bezpieczeństwa narodowego.

Problemy cyberbezpieczeństwa są największym wyzwaniem współczesnego świata – podkreśliła premier Beata Szydło podczas otwarcia III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie. „Rzeczpospolita" była patronem tego wydarzenia.

Zdaniem premier Szydło polski rząd musi mieć zaplecze, które pozwoli mu kontrolować cyberprzestrzeń, i dlatego powstanie departament, którego zadaniem będzie monitorowanie takich zagrożeń. Szefem departamentu zostanie minister Paweł Szefernaker. Minister obrony Antoni Macierewicz, który był gościem obrad CYBERSEC, przypomniał z kolei, że zapadła już decyzja o utworzeniu polskich wojsk cybernetycznych, które także będą odpowiedzialne za walkę w tym środowisku. Na takie działania i stworzenie nowych struktur MON przeznaczy 2 miliardy złotych.

Trzeba reagować

Rozwiązania dotyczące problemów cyberbezpieczeństwa, jakie zadeklarowali przedstawiciele polskiego rządu, to tylko część pomysłów i projektów, jakie zostały zaprezentowane podczas odbywającego się w Krakowie forum. To jedna z pięciu najważniejszych konferencji poświęconych tej problematyce w Europie, która w tym roku odbyła się w dniach 9–10 października.

Debaty podzielono na cztery ścieżki tematyczne: Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes. Dyskutowano o wielu problemach, m.in. zagrożeniach dla demokracji wynikających z funkcjonowania w cyfrowym świecie, walce informacyjnej, bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej, czyli obiektów stanowiących strategiczny obszar funkcjonowania państw i społeczeństw (np. banki, szpitale, energetyka). Wśród ponad 100 prelegentów znaleźli się m.in.: minister cyfryzacji Anna Streżyńska, unijny komisarz ds. bezpieczeństwa sir Julian King, ambasador Sorin Ducaru, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa, Melissa Hathaway, były doradca ds. cyberbezpieczeństwa w administracji George'a W. Busha oraz Baracka Obamy, czy Michael Chertoff, były sekretarz USA ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, a także eksperci państwowych i prywatnych korporacji.

Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, podczas otwarcia konferencję podkreśliła, że cyberbezpieczeństwo przestało być już wyłącznie kwestią techniczną, a stało się zagadnieniem ekonomicznym i priorytetem dla bezpieczeństwa narodowego.

Czas współpracy

Zdaniem unijnego komisarza ds. bezpieczeństwa Juliana Kinga kraje członkowskie Unii muszą lepiej współpracować, by szybciej i mocniej reagować na zagrożenia. – Prawo międzynarodowe również musi znajdować zastosowanie w cyberprzestrzeni – mówił Julian King.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska wyjaśniła, że polski rząd także realizuje wiele projektów, które zwiększają bezpieczeństwo. Poinformowała np., że wszystkie usługi cyfrowe realizowane przez administrację państwową są zgodne z zasadą „secure by design" – czyli że już w procesie koncepcji i tworzenia procedury zwraca się uwagę na ich cyberbezpieczeństwo. W przyszłości planowane jest natomiast opracowanie i wdrożenie schematu oceny i certyfikacji bezpieczeństwa produktów informatycznych co do ich zgodności z normą bezpieczeństwa teleinformatycznego ISO 15408 (tzw. Common Criteria).

Podczas konferencji zostało podpisane pierwsze na świecie międzynarodowe porozumienie centrów innowacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jednym z członków inicjatywy jest polski CYBERSEC HUB, prowadzony przez Instytut Kościuszki, organizatora III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL