Zagadka słabych wyników polskiego eksportu

aktualizacja: 11.09.2017, 20:31
Być może dane GUS zaniżają dynamikę eksportu
Być może dane GUS zaniżają dynamikę eksportu
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W II kwartale wartość naszej sprzedaży zagranicznej wzrosła o zaledwie 2,8 proc. rok do roku, choć w światowym handlu panowała najlepsza koniunktura od sześciu lat.

Według holenderskiego urzędu statystycznego, jedynej bodajże instytucji, która na bieżąco monitoruje aktywność w światowym handlu, wolumen międzynarodowej wymiany towarowej w II kwartale powiększył się o ponad 4 proc. rok do roku. Był to wynik nieco słabszy niż w I kwartale, ale poza tym najlepszy od 2011 r.

Na tym tle dane GUS, wedle których realna (skorygowana o wpływ zmiany cen) dynamika polskiego eksportu w II kwartale była najniższa od I kwartału 2013 r., są rozczarowujące. Dla porównania w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. sprzedaż zagraniczna polskich firm zwiększyła się o ponad 8 proc. rok do roku.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE