Lokomotywy światowej gospodarki

Niedawno ciągnęli się w ogonie, dziś ciągną w górę całą ziemską gospodarkę. O kim mowa? O strefie euro i Japonii. To nowi kreatorzy światowego wzrostu.

Publikacja: 18.08.2017 17:20

Lokomotywy światowej gospodarki

Foto: Bloomberg

Światowa gospodarka w II kw. przyśpieszyła do 2,5 letniego maksymalnego wzrostu - 4,1 proc. w ujęciu rocznym. W całym 2017 r wzrost globalny na wynieść 3,4 proc., a w przyszłym 3,5 proc. Dla porównania w 2016 r światowy PKB zyskał 3,1 proc.

Coraz szybszy wzrost to zasługa głównie strefy euro i Japonii - gospodarek, które jeszcze niedawno były hamulcowymi światowego PKB - wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg wśród kilkudziesięciu analityków.

Gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni zyskała 4 proc. w ujęciu rocznym; dobre wyniki notowały też czołowe kraje strefy euro - Niemcy (2,1 proc.), Francja (1,8 proc.), Hiszpania (1 proc.). Nawet najsłabsze ogniwo grupy - Włochy mogą zakończyć rok najlepszym wynikiem od siedmiu lat - wzrostem o 1 proc.

- Gospodarka strefy euro demonstruje stabilny i szeroki wzrost co oznacza, że taka tendencja utrzyma się dłużej i świadczy o odporności strefy na zewnętrzne wstrząsy - ocenił Frederick Duckrose ekonomista banku Banque Pictet & Cie.

- Obserwujemy wzrost popytu wewnętrznego - dodaje Katie Matzui główny strateg ds Japonii w Goldman Sachs.

- Japonia rzeczywiście zaskoczyła i jej wpływ na globalne wyniki jest zauważalny. Bank Japonii bardzo długo prowadził miękką politykę kredytowo-pięniężną, ale nie było widać jej wyników. Teraz dopiero okazuje się że miał rację. Wzrost mamy też w strefie euro i w krajach spoza strefy - Polsce, Czechach i na Węgrzech - ocenia gł. ekonomista Danske Bank w Rosji Władimir Mikłaszewskij.

Jedynym nieprzewidywalnym krajem, który może teraz wzrost tak zatrzymać jak i wesprzeć są Chiny.

W długoterminowej perspektywie rozwój gospodarek tak Unii jak i strefy euro będzie zależeć od Chin.

Na tym tle będzie spadać udział USA w światowej gospodarce. W Stanach analitycy spodziewają się dalszego zaostrzenia polityki paliwowej, co będzie hamować wzrost gospodarczy kraju.

Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej