Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

Chiny zaniepokojone decyzjš Niemiec

Bloomberg
Chiny wyraziły zaniepokojenie z powodu zaostrzenia prze Niemcy przepisów o przejmowaniu firm przez zagranicznych inwestorów. Ale rozmowy o kupowaniu mniejszych trwajš.

- Jesteœmy zaniepokojeni tymi posunięciami Niemiec i Europy — stwierdził rzecznik MSZ, Geng Shuang na godzinnym briefingu prasowym. Powišzania handlowe i biznesowe Chin z Niemcami i z Uniš Europejskš dały realne korzyœci ludziom i firmom obu stron i pobudzały wzrost gospodarczy. Chiny majš nadzieję, że Niemcy i UE mogš uniknšć protekcjonistycznych tendencji i nie wysyłać mylšcego, ujemnego sygnału do resztę œwiata — dodał rzecznik.

Kilaka niemieckich firm prowadzi negocjacje z chińskimi kandydatami do kupna nie zrażajšc się nowymi przepisami o przejęciach — mówiš ludzie znajšcy temat.

Cztery firmy pracujšce dla sektora motoryzacji: FFT, Eisenmann, ZF Body Controls i Eissmann Automotive rozmawiajš obecnie z chińskimi kupujšcymi i nie spodziewajš się politycznych ingerencji — dodajš. — Tonie sš typowe aktywa o zasadniczym znaczeniu technologicznym, jakie Niemcy chcš chronić. Gdyby państwo miało ingerować w tego rodzaje umów, to byłby to koniec robienia interesów w Niemczech — stwierdził pewien bankier znajšcy te umowy.

FFT jest dostawcš pod klucz systemów produkcji dla sektora motoryzacji, należy do firmy private equity Aton, przeszedł dotšd pierwszy etap przetargu gromadzšc oferty od chińskich kandydatów, m.in. Shanghai Electric, całš procedurš kieruje Morgan Stanley. Ta firma może dojœć do wyceny 500 mln uroi, 8-9 razy wyższej od spodziewanego w tym roku zysku operacyjnego 60 mln euro.

Producent farb i lakierów Eisenmann otrzymał oferty kupna od 2 chińskich firm, procedura sprzedaży prowadzona przez UBS jest w końcowym stadium. Ta firma spodziewa się rocznego zysku operacyjnego 70 mln euro, może zmienić właœciciela jeszcze tego lata za 400-500 mln euro.

ZF Friedrichshafen jest także na końcowym etapie rozmów z chińskim kandydatem do kupienia działu Body Controls za miliard dolarów. Producent wnętrz samochodowych Eissmann Autonomotive oferowany przez bank Lazard zwrócił uwagę kilku firm z Chin.

Firmy te, banki i potencjalni kupujšcy nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL