Dane gospodarcze

Japonia: rośnie eksport i deficyt handlowy

Bloomberg
Japońskie ministerstwo finansów poinformowało o mocnym wzroście eksportu w maju. Jednocześnie wzrósł także import, a co za tym idzie deficyt w japońskim handlu zagranicznym.

W maju tego roku japoński eksport wzrósł o 14,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. To najmocniejszy wzrost od stycznia 2015 roku.Najmocniej wzrósł eksport samochodów i stali. Eksport do USA wzrósł o 11,6 proc. a do Chin nawet o 23,9 procent

Import wzrósł o 17,8 proc., najmocniej od trzech lat. Deficyt handlowy sięgnął 203,4 mld jenów czyli 1,8 mld dolarów. Tymczasem analitycy oczekiwali nadwyżki wysokości 43,3 mld jenów.

Zdaniem ekonomistów zrost eksportu jest wskazówka, że Japończycy powoli zwiększają wydatki - dotyczy to zarówno firm, jak i gospodarstw domowych. Japońska gospodarka ma się coraz lepiej. PKB od stycznia do marca tego roku wzrosło o 2,2 proc. To najmocniejszy wzrost od 12 miesięcy.

Większa skłonność Japończyków do wydawania pieniędzy pomoże zwalczyć deflację. Bank centralny na początku czerwca założył cel inflacyjny na poziomie 2 procent.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL