Japonia: rośnie eksport i deficyt handlowy

aktualizacja: 19.06.2017, 09:01
Foto: Bloomberg

Japońskie ministerstwo finansów poinformowało o mocnym wzroście eksportu w maju. Jednocześnie wzrósł także import, a co za tym idzie deficyt w japońskim handlu zagranicznym.

W maju tego roku japoński eksport wzrósł o 14,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. To najmocniejszy wzrost od stycznia 2015 roku.Najmocniej wzrósł eksport samochodów i stali. Eksport do USA wzrósł o 11,6 proc. a do Chin nawet o 23,9 procent

Import wzrósł o 17,8 proc., najmocniej od trzech lat. Deficyt handlowy sięgnął 203,4 mld jenów czyli 1,8 mld dolarów. Tymczasem analitycy oczekiwali nadwyżki wysokości 43,3 mld jenów.

Zdaniem ekonomistów zrost eksportu jest wskazówka, że Japończycy powoli zwiększają wydatki - dotyczy to zarówno firm, jak i gospodarstw domowych. Japońska gospodarka ma się coraz lepiej. PKB od stycznia do marca tego roku wzrosło o 2,2 proc. To najmocniejszy wzrost od 12 miesięcy.

Większa skłonność Japończyków do wydawania pieniędzy pomoże zwalczyć deflację. Bank centralny na początku czerwca założył cel inflacyjny na poziomie 2 procent.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE