Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

Strefa euro: A jednak się kręci

Bloomberg
Gospodarka strefy euro powiększyła się w I kwartale br. o 0,6 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i 1,9 proc. w ujęciu rok do roku. Tak szybko nie rozwijała się od dwóch lat.

To już trzeci odczyt PKB eurolandu w I kwartale. W porównaniu do poprzedniego Eurostat zrewidował dane w górę. Poprzednio oceniał, że gospodarka urosła o 0,5 proc. kwartał do kwartału i 1,7 proc. rok do roku, po – odpowiednio – 0,5 i 1,8 proc. w IV kwartale.

Rewizja jest wprawdzie niewielka, ale istotna. Tzw. miękkie wskaŸniki koniunktury, w tym popularny PMI, wskazywały bowiem, że gospodarka eurolandu rozwija się szybciej, niż pokazały oficjalne dane Eurostatu. Wielu ekonomistów oceniało, że PMI stracił ostatnio wiarygodnoœć.

Gdyby strefa euro utrzymała tempo rozwoju z I kwartału br., w całym 2017 r. jej gospodarka mogłaby urosnšć o 2,6 proc. Byłby to dla niej najbardziej udany rok od przedkryzysowego 2007 r.

Czy to możliwe? Struktura wzrostu PKB sugeruje, że tak. W strefie euro widać bowiem oznaki ożywienia w inwestycjach. W I kwartale nakłady brutto na œrodki trwałe zwiększyły się o 1,3 proc. kwartał do kwartału. – To bardzo solidny odczyt, bioršc pod uwagę to, że w IV kwartale inwestycje skoczyły o 3,4 proc. – oceniła Jessica Hinds, ekonomistka z firmy analitycznej Capital Economics.

- Ankietowane wskaŸniki koniunktury sugerujš, że w bieżšcym kwartale gospodarka strefy euro jeszcze przyspieszy. PMI wskazuje na wzrost PKB o 0,7 proc. kwartał do kwartału. To jest spójne z obrazem malowanym przez WskaŸnik Nastrojów Ekonomicznych (ESI), który sygnalizuje roczny wzrost PKB o 2,5 proc. – dodała ekonomistka.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL