Małe firmy w lepszej kondycji

aktualizacja: 18.05.2017, 19:41
Foto: 123RF

Poprawia się kondycja małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Blisko 41 proc. przedstawicieli tego sektora  uważa, że będzie więcej inwestować, a przeszło jedna czwarta spodziewa się wzrostu sprzedaży - takie informacje przynosi kwartalne badanie „Barometr EFL” przeprowadzone w maju przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL).

REDAKCJA POLECA
22.05.2017
GUS o usługach: w maju poprawa w finansach, pogorszenie w transporcie
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Według jego prezesa, Radosława Kuczyńskiego, wyniki „Barometru" są odzwierciedleniem pozytywnych trendów w gospodarce obserwowanych w  pierwszych miesiącach obecnego roku. Jego zdaniem, korzystne dane makroekonomiczne i bardzo dobre wyniki firm leasingowych niosą dobre prognozy na kolejne miesiące. - Spodziewamy się ożywienia polskiej gospodarki w dalszej części tego roku. Głównymi determinantami będą rosnące wydatki konsumpcyjne, stabilny wzrost gospodarczy w strefie euro i odbicie inwestycji, przede wszystkim z udziałem unijnego wsparcia, na przełomie drugiego i trzeciego kwartału – twierdzi Kuczyński.

„Barometr EFL" jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (związanego ze zwiększeniem sprzedaży, produkcji, ekspansją na nowe rynki, maksymalizacja zysków). Wynik za drugi kwartał wyniósł 63 pkt i był o 5,9 pkt wyższy niż w pierwszym kwartale. To także najwyższa wartość od początku badania, czyli pierwszego kwartału 2015 roku. Pokazuje, że negatywny trend z ubiegłego roku odwrócił się.

O poprawiającej się sytuacji sektora MŚP mówił kwietniowy raport Instytutu Keralla Research, który od 8 lat bada co kwartał nastroje i decyzje zakupowe przedsiębiorstw MŚP. W drugim kwartale firmy inwestują w nowe maszyny, oprogramowanie, a także w rozbudowę flot samochodów. - Pozytywnych zmian w kondycji własnego przedsiębiorstwa spodziewa się niemal 40 proc. badanych, a co czwarty prognozuje także poprawę sytuacji ekonomicznej kraju – informowała Izabella Młynarczyk z Keralla Research.

Badanie pokazało, że odsetek przedsiębiorców sektora MŚP lepiej oceniających sytuację gospodarczą kraju zwiększył się o 8 pkt. proc. do 16,6 proc., a udział ankietowanych przedsiębiorców, którzy oczekują korzystnych zmian w swoich firmach, wzrósł do 39,8 proc. Na dobre perspektywy wskazały zwłaszcza firmy zajmujące się produkcją, gorzej oceniały perspektywy firmy handlowe.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE