Sytuacja na rynku pracy jest wyjątkowo korzystna, stopy  kredytowe niskie a Niemcy nadal w są w nastroju do wydawania pieniędzy - podkreśla niemiecki bank centralny w raporcie. Gospodarstwa domowe z miesiąca na miesiąc zwiększają wydatki napędzając gospodarkę. Także wydatki agend rządowych rosną, najmocniej na zakwaterowanie i utrzymanie uchodźców.

W pierwszym kwartale tego roku gospodarka Niemiec wzrosła o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 1,7 proc. w ujęciu rocznym - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnych wyliczeniach. Dane są zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. W czwartym kwartale 2016 roku tempo wzrostu niemieckiej gospodarki wynosiło 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym.

Ze wspólnej ekspertyzy Instytuty Badań Gospodarczych w Berlinie, w Monachium, w Halle oraz przez Instytut Badań Gospodarki Światowej w Kilonii jak i Reńsko-Westfalski Instytut Gospodarczy w Essen, wynika, że wzrost PKB w Niemczech w tym roku wyniesie 1,5 procent oraz nastąpi dalszy spadek spadek bezrobocia.

Analitycy wskazują, że wzrost gospodarczy opiera się w głównej mierze na konsumpcji gospodarstw domowych. W ocenie badaczy stopa bezrobocia powinna obniżyć się z 6,1 w ubiegłym roku do 5,7 procent w roku bieżącym. Przewidywany jest jednak wzrost inflacji, która powinna w 2017 r. osiągnąć poziom 1,8 procent.

Analitycy ostrzegają jednak, że czynnikiem ryzyka może być protekcjonistyczna polityka gospodarcza administracji Donalda Trumpa. Kolejnym czynnikiem ryzyka dla niemieckiej oraz światowej gospodarki może być wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.