Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

Zięć, który powstrzymał wybuch wojny handlowej USA z Chinami

Jared Kushner jest nie tylko zięciem prezydenta Donalda Trumpa, ale również jego doradcš.
AFP
Jared Kushner, mšż Ivanki Trump, zdobył mocnš pozycję w Białym Domu. I wywołał wiele kontrowersji.

Niedawne spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z chińskim przywódcš Xi Jinpingiem mocno obniżyło ryzyko wybuchu amerykańsko-chińskiej wojny handlowej, konfrontacji, którš boleœnie odczuć mogłaby globalna gospodarka. Co prawda jest jeszcze za wczeœnie, by mówić o strategicznym przełomie w relacjach dwóch supermocarstw, ale widać oznaki spadku napięcia i jest szansa na wypracowanie przez Pekin i Waszyngton nowego modelu stosunków gospodarczych i politycznych. Wiele wskazuje, że dużš rolę w tym dyplomatycznym manewrze odegrał Jared Kushner, zięć Donalda Trumpa, mšż jego najstarszej córki Ivanki, uznawany za szarš eminencję Białego Domu.

Noworoczne spotkanie

Nie ma dyplomatycznych przełomów bez wczeœniejszych nieformalnych kontaktów. Chińczycy nawišzali te kontakty z rodzinš Trumpa bardzo szybko po objęciu przez niego prezydentury. 1 lutego Ivanka Trump wraz ze swojš kilkuletniš córkš Arabellš odwiedziła ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) w Waszyngtonie i uczestniczyła w obchodach Nowego Roku Księżycowego. Arabella wystšpiła w krótkim klipie, w którym, bawišc się zabawkowym chińskim smokiem, powiedziała po mandaryńsku życzenia noworoczne i zaœpiewała w tym języku piosenkę. Chińscy internauci byli zachwyceni.

Przy okazji obchodów Chińskiego Nowego Roku doszło również do zakulisowego spotkania Jareda Kushnera i Cui Tiankaia, ambasadora ChRL w Waszyngtonie. Agencja Bloomberga wskazywała, że było ono częœciš wysiłków chińskich władz majšcych na celu budowę nieformalnego kanału porozumienia między Pekinem a nowš administracjš prezydenckš.

W połowie marca agencja Bloomberga donosiła, że chińska firma Anbang Insurance Group chce zainwestować w nowojorski biurowiec należšcy do Kushner Cos., firmę deweloperskš należšcš do rodziny Jareda Kushnera. Z inwestycji w kompleks biurowy znajdujšcy się w prestiżowym adresie (Pišta Aleja 666, blisko Rockefeller Centre) rodzinna firma Kushnerów mogła uzyskać 400 mln dol. Po publikacji tego raportu spółka Anbang zaprzeczyła całej historii.

Dialog z Pekinem jednak trwał, a Jared Kushner wraz z Ivankš wzięli udział w kolacji Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem podczas szczytu w Mar-a-Lago na Florydzie. Arabella zaœpiewała chińskiemu prezydentowi piosenkę i powiedziała wierszyk po mandaryńsku. W chińskich mediach społecznoœciowych Ivanka zaczęła zaœ uchodzić za „boginię stylu", którš chcš naœladować miliony Chinek. Ofensywa soft power trwa...

Wojny o wpływy

Spotkanie w Mar-a-Lago (i przeprowadzone w tym czasie amerykańskie bombardowanie w Syrii) było poprzedzone nagłym odejœciem Stevena Bannona z Narodowej Rady Bezpieczeństwa (NSC). Bannon, pełnišcy nominalnie funkcję głównego stratega Białego Domu, był jednym z twórców wyborczego sukcesu Trumpa. Spierał się jednak z generałem Herbertem McMasterem prezydenckim doradcš ds. bezpieczeństwa narodowego, a także z Kushnerem.

Według przecieków Bannon reprezentował frakcję „ideologów" walczšcych z globalizmem, bliskš wielu zwolennikom Trumpa. Opowiadał się za ostrym stanowiskiem gospodarczym wobec Chin i za ostrożniejszš politykš wobec Bliskiego Wschodu. McMaster (człowiek byłego szef CIA gen. Davida Petraeusa) i Kushner reprezentowali zaœ bliższš establishmentowi, bardziej pragmatycznš frakcję. Walka tych obozów nie była czysta. Bannon nazywał Kushnera za jego plecami „rogaczem" i „globalistš". Kushner, według republikańskiego stratega Rogera Stone'a, stał zaœ za przeciekami do mediów bijšcymi w Bannona.

Wczeœniej spekulowano, że po wygranych wyborach Kushner zdołał zmarginalizować w ekipie Trumpa gubernatora New Jersey Chrisa Christiego. W połowie zeszłej dekady Christie był prokuratorem i wsadził na dwa lata więzienia za przestępstwa podatkowe Charlesa Kushnera, ojca Jareda. – To stara historia. To było 12 lat temu. Jared i ja dobrze współpracowaliœmy w wielu sprawach podczas tej kampanii – dementował pogłoski Christie. Roger Stone wskazywał zaœ, że ten polityk nie dostał stanowiska w nowej administracji, bo sprowadził ze sobš zbyt wielu lobbystów.

Rodem z Nowogródka

Jared Kushner oficjalnie jest szefem biura ds. innowacji w Białym Domu. Ponadto jest jednym z najważniejszych doradców prezydenta i jest wysyłany na ważne misje np. do irackiego Kurdystanu. Brał udział (wraz z Ivankš) w spotkaniu Trumpa z japońskim premierem Shinzo Abe i odgrywa dużš rolę w bliskowschodnich inicjatywach prezydenta. Wczeœniej przyczynił się do wyborczego zwycięstwa Trumpa, faktycznie kierujšc jego kampaniš w mediach cyfrowych. – Jeœli Trump jest prezesem, to Kushner jego dyrektorem operacyjnym – mówił popierajšcy Trumpa miliarder Peter Thiel. Przed kampaniš prezydenckš Kushner miał zerowe doœwiadczenie w polityce, a wspierał finansowo Partię Demokratycznš.

Prezydencki zięć ma 36 lat i podobnie jak Trump urodził się w rodzinie bogatych nowojorskich deweloperów. Na poczštku 2017 r. „Forbes" oceniał majštek rodziny Kushnerów na 1,8 mld dol. Jared skończył Harvard i New York University. W 2008 r. został szefem holdingu Kushner Cos. Wydawał też dziennik „New York Observer". W 2015 r. znalazł się na 25. miejscu listy najbardziej wpływowych młodych ludzi w biznesie magazynu „Fortune". W 2009 r. ożenił się z Ivankš Trump, która przeszła dla niego na judaizm.

Dziadek Jareda Joseph, założyciel rodzinnego imperium biznesowego, przybył do USA w 1949 r. z ZSRR. Urodził się w Kostrzynie nad Odrš. Jego żona Reichel pochodziła z Nowogródka. Oboje ocaleli z Holokaustu.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL