Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

MFW wstrzymał pomoc dla Ukrainy

Bloomberg
Na czas niekreœlony władze Międzynarodowego Funduszu Walutowego przełożył przekazanie Ukrainie czwartej transzy pomocy. Kijów uspokaja - to nic strasznego.

- Przeniesienie terminu posiedzenia w tej sprawie spowodowane jest wyłšcznie w koniecznoœci doprecyzowania naszych wyliczeń dotyczšcych skutków ekonomicznych działań podejmowanych przez rzšd Ukrainy w odpowiedzi na blokadę (połšczeń ze wschodem kraju-red). A także z zajęciem ukraińskich przedsiębiorstw w Donbasie oraz uznawaniem przez stronę rosyjskš dokumentów wydawanych przez Doniec i Ługańsk - wyjaœniło w komunikacie biuro prasowe ministerstwa finansów Ukrainy.

Na 20 marca zaplanowane było posiedzenie rady dyrektorów MFW w sprawie przekazania Ukrainie trzeciej transzy (1 mld dol.) kredytu. Fundusz poinformował dziœ, że posiedzenie zostaje przeniesione na „nieokreœlony termin". Przyczyna decyzji nie została podana.

Prawdopodobnie rada czeka na wyniki misji kontrolnej funduszu, która pracuje na Ukrainie i będzie tam jeszcze do końca tego tygodnia. MFW wcišż ma uwagi do reformowania ukraińskiej gospodarki. Niedostateczna jest walka z korupcjš. Negatywnie oceniana jest niemrawa ukraińska prywatyzacja.

Ukraina dostała od MFW kredyt 17,5 mld dol. w 2014 r. Dotychczas otrzymała trzy transze na kwotę 7,62 mld dol. Jeżeli ukraińskim władzom uda się przeprowadzić kolejne reformy wymagane przez fundusz: reformę podatkowš, zliberalizować regulacje rynku walut oraz zajšć się przygotowaniami do reformy systemu emerytalnego, to możliwa będzie wypłata czwartek transzy - 1 mld dol.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL