Dane gospodarcze

MFW wstrzymał pomoc dla Ukrainy

Bloomberg
Na czas niekreślony władze Międzynarodowego Funduszu Walutowego przełożył przekazanie Ukrainie czwartej transzy pomocy. Kijów uspokaja - to nic strasznego.

- Przeniesienie terminu posiedzenia w tej sprawie spowodowane jest wyłącznie w konieczności doprecyzowania naszych wyliczeń dotyczących skutków ekonomicznych działań podejmowanych przez rząd Ukrainy w odpowiedzi na blokadę (połączeń ze wschodem kraju-red). A także z zajęciem ukraińskich przedsiębiorstw w Donbasie oraz uznawaniem przez stronę rosyjską dokumentów wydawanych przez Doniec i Ługańsk - wyjaśniło w komunikacie biuro prasowe ministerstwa finansów Ukrainy.

Na 20 marca zaplanowane było posiedzenie rady dyrektorów MFW w sprawie przekazania Ukrainie trzeciej transzy (1 mld dol.) kredytu. Fundusz poinformował dziś, że posiedzenie zostaje przeniesione na „nieokreślony termin". Przyczyna decyzji nie została podana.

Prawdopodobnie rada czeka na wyniki misji kontrolnej funduszu, która pracuje na Ukrainie i będzie tam jeszcze do końca tego tygodnia. MFW wciąż ma uwagi do reformowania ukraińskiej gospodarki. Niedostateczna jest walka z korupcją. Negatywnie oceniana jest niemrawa ukraińska prywatyzacja.

Ukraina dostała od MFW kredyt 17,5 mld dol. w 2014 r. Dotychczas otrzymała trzy transze na kwotę 7,62 mld dol. Jeżeli ukraińskim władzom uda się przeprowadzić kolejne reformy wymagane przez fundusz: reformę podatkową, zliberalizować regulacje rynku walut oraz zająć się przygotowaniami do reformy systemu emerytalnego, to możliwa będzie wypłata czwartek transzy - 1 mld dol.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL